Yıpranan Saçlar İçin Bakım Önerileri

0
21

Saç kurutma makineleri, şekillendiriciler, saç köpüğü, kireçli su, saç boyaları gibi saçı yıpratan durumlara maruz kalan saçlar, zaman içinde uçlardan diplere kadar yıpranmış ve cansız bir görünüme sahip olur. Saçınız kısa ya da uzun olsun, eğer saçlarınız yukarıda saydığımız işlemlerden geçiyorsa, yıpranmış saç problemleri ile karşı karşıya kalmanız hiç de zor olmayacak. Bu da saçlarınızın herkesten daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Bu yazımızda, uzmanların önerdiği yıpranan saçlar için bakım uygulamalarını derledik…

1)Hindistan Cevizi Yağı

Son yıllarda oldukça popüler bir yağ olarak karşımıza çıkan Hindistan cevizi yağı, hem cilt hem de saçlar için oldukça besleyici ve onarıcı. Özellikle kış aylarında kuruyan cildiniz ve saç uçlarınız için bu yağı tercih edebilirsiniz( organik olması önemli). Bu yağ, ısıdan ve boyadan zarar görmüş saçlarınız için canlandırıcı ve besleyici etkiye sahip.

2) Vitamin Takviyesi 

Yıpranan saçlar konusunda besleyici yağlar bazen yeterli olmayabiliyor. Bu durumda saçınızın vitamin takviyesine ihtiyacı olacaktır. Saçın canlılığı için en önemli vitamin olan B7 vitamini (Biotin), hem saç dökülmesini önler hem de saçı güçlendirir.

3) Demir Takviyesi 

Cansız saçların bir diğer nedeni de demir eksikliğidir. Gerekli tahlilleri yaptırarak demir eksikliğinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer gerekiyorsa demir takviyesi alarak, daha sağlıklı görünen ve daha canlı saçlara kavuşabilirsiniz.

4) Saç Boyaları 

Saçınızı sık sık boyatıyorsanız, saç boyası seçimi oldukça önemlidir. Bu noktada organik içerikli bir saç boyası tercih etmeniz, boyama işleminden saçınızın zarar görmemesi için oldukça önemlidir.

5) Isı İşlemleri 

Saçlarınızı ısı işlemlerinden mümkün olduğunda uzak tutun. Saçlarınızı sabah yıkayıp kurutmak yerine akşamdan yıkayın, havlu ile nemini aldıktan sonra kendi halinde kurutmaya bırakın. Saçınızı her gün düzleştirmek yerine, akşamdan ıslak saçınızı örüp yatın. Sabah uyandığınızda dalga dalga saçlarınız olacak, hem de hiç ısı görmeden.

6) Profesyonel Bakım 

 

Saçlarınız yoğun işlemler görüyorsa ya da saçınızdaki yıpranma ciddi boyutlara ulaştıysa, profesyonel bir saç bakımı yaptırmanızı öneriyoruz. Saça parlaklık veren ve yoğun bakım sağlayan saç bakım ürünleri, yıpranan saçlar için gerçek ve etkili bir bakım sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here