Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

0
31

Yatak odası evlerin, İnsanların günün yorgunluğunu attıkları ve dinlenmeye geçtikleri bir bölüm olmasından dolayı büyük önem taşır. Yatak odaları dekore edilirken ilk olarak odanın ölçüsü dikkate alınmalıdır. Çünkü günümüzdeki yatak odaları büyük boyutlarda üretilmektedir. Evinize mobilyalar getirildiğinde çoğu insanın karşılaştığı hüzünle karşılaşabilirsiniz ve mobilyalarınız odanıza sığmaz ya da o kadar sıkışık şekilde konur ki hareket edecek bölümünüz kalmaz. Yatak odasını belirledikten sonra karar vereceğiniz diğer nokta oluşturmak istediğiniz tarzdır.

Yatak Odalarına Hangi Tarzda Mobilya Seçilmelidir?

Yatak odası mobilyaları seçilirken odanızın büyüklüğüne göre tarzınızı ayarlamalısınız. Eğer klasik tarzda mobilya beğeniyor iseniz ve odanız geniş ise bu sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Fakat odanız küçük ise country tarz bir mobilya ile odanıza ferah ve stil bir hava katabilirsiniz. Modern mobilyalardan hoşlanıyor iseniz geniş odalarda koyu renkleri ve büyük mobilyaları seçmek ve büyük bir avizeyle tamamlamak mükemmel olur. Küçük odalarda ise beyaz, krem ve ekru tonlarında mobilyalar seçmek doğru tercih olacaktır.

Yatak Odalarında Perde ve Halı Seçimleri Nasıl Olmalı?

Yatak odalarının perdesini seçerken odada mevcut dekorasyondan yararlanılmalıdır. Perde deseninde yatak başlığı referans alınmalıdır. Düz renk yatak başlıklarında desenli perde, desenli yatak başlıklarında ise düz renk perde seçilmelidir. Büyük pencerelerde perdeler korniş ile kullanılmalıdır. Küçük pencerelerde rustik perde seçimi yapılması ortaya sıcak bir hava katacaktır. Ayrıca yatak odalarının güneşlik perdeleri kalın seçilmesi, ışığı absorbe edeceğinden rahat uyku ortamı oluşturur.

Yatak odası halıları seçilirken toz ve tüylenme yapmayan halılar tercih edilmelidir. Alerjik ve astım hastası olanlar buna özellikle dikkat etmelidir. Halının rengi yatak başlığı ve perde ile uyum sağlamalıdır. Desen belirlenirken odanın genel dekorasyonun yararlanılır. Klasik yatak odasında püsküllü halılar tercih edilebilir. Modern yatak odasında düz renklerin seçilmesi iyi bir tercih olacaktır. Seçilen halılar çok büyük olmamalı, yatağın veya dolabın altına girmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here