Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

0
75

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir diye merak ettiğimiz zaman aklımıza ilk olarak çekilen röntgen filminde bu dikenin bizim gündelik yaşantımıza engel teşkil edecek kadar büyüklükte olup olmadığının farkına varılmasıdır…

Eğer topuk dikenin yani topuk kısmının altındaki sivri çıkıntı halindeki kemik küçük ise ağrı kesiciler ile ya da yumuşak, ortopedik terlik ve ayakkabılar ile ayağımıza vuran bu ağrıdan kurtulabiliriz. Fakat bu topuk dikeni yürürken dokulara dolaşıma kadar zarar verecek seviyede ise bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir ayak alt kısmından ufak bir kesik ile açılır ve sivri ve büyük olan topuk dikeni gerektiği seviyeye kadar törpüleme şeklinde yok edilir.

Topuk dikeni rahatsızlığı olan kişiler fazla ayakta kalmamak şartıyla ağrılarını minimum seviyelere indirebilirler. Sürekli olarak ayakta çalışan kişilerde bu rahatsızlık dayanılmaz acılara sebebiyet vereceğinden oturarak çalışma şeklindeki seçeneklere yönelmeleri tavsiye edilir.

Topuk dikeni ağrısı çekenler için en iyi gelen yöntemlerden birisi esnetme egzersizleridir. Topuk dikeni hastalarının evde yapacakları egzersiz hareketlerinden oluşan programlar, hastayı ciddi derecede rahatlatır. Germe – Esnetme yöntemi ile amaç ayağın altında kısalmış olan plantar fasya adı verilen tendonun eski hale gelmesidir. Örnek video Topuk dikeni hastalarının germe egzersizini nasıl yapacağı ile ilgilidir.

Ayrıca Topuk dikeni hastaları gün içerisinde ağrıyan bölgeye 2 – 3 kez 15 dakika soğuk buz uygulayabilirsiniz. Mutlaka doktorla görüşmelisiniz ve gerekli ilaç tedavileri ile kısa sürede iyileşme süreciniz başlayacak. Egzersizler de yaparak bu süreci hızlandırabilirsiniz. Oturur pozisyonda bir ayağınız yerde diğer ayağınızı karşı duvara uzatarak 15 -20 saniye ayak tabanı sabit pozisyonda bekleyiniz ve bu işlemi 20 defa tekrar ediniz. Ve ayağınızın rahatladığını hissedeceksiniz.

Topuk Dikeni rahatlatma egzersizleri
Topuk Dikeni rahatlatma egzersizleri

Topuk dikeni için bitkisel yolla tedavi şekilleri de vardır

Bunlara örnek olarak;

1 kova sıcak suya 1 çay bardağı kekik koyularak ısınması beklenir, daha sonra bu karışımda ayağınızı 45 dakika kadar bekletmeniz ayağınızın rahatlamasını ve yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Eşit miktarda nane yağı ve kekik yağını karıştırıp topuk dikeninin olduğu bölgeye haftada 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz, ayağınızdaki ağrıları büyük ölçüde dindirecektir. Sağlığınızı önemseyin ve ertelemeyin.

Topuk dikeni nasıl önlenir?

Gerekli durumlar dışında ayakta kalmamak, uzun mesafe yol yürümemek, Yürüme sonrası egzersiz yapmak ve soğuk buz uygulaması uygulamak, kaliteli ve yumuşak tabanlı ayakkabı kullanmak. Fazla kiloları diyet yaparak zayıflamak ve ayak topuklarına binen yükü azaltmak topuk dikeni oluşumunu önleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here