Tırnak Mantarı

0
12

Ayaklarımızın insanların doğumundan ölümüne kadar yükünü çeken ama nedense kaybedilmediği müddetçe kıymeti pek bilinmeyen, vücudumuzun en önemli uzuvlarımızdandır. Öyle ki hem ayakta tutar, güçlü kılar, ulaştırır hem de başka bir uzvumuzda bulunmayan dayanıklılıkla hizmet eder. Üstelik bütün bunları da sabahtan akşama kadar ayakkabının içinde kapalı ortamda yapar.

2) Tırnak Mantarı nedir?

Ayak sağlığı son derece önemlidir.  Ayak sağlığının en önemli parçalardan biri de tırnak ve tırnak sağlığıdır. Tırnaklarımızda da birçok yerde olduğu gibi mantarlar oluşabilmektedir. Tırnak Mantarı ellerde de gözükebilmekle beraber daha yaygın bir şekilde ayaklarda görülmektedir.  Genellikle keratin denilen derinin dış tabakasına yerleşmekle beraber tırnak içinde de oluşabilmektedir. Tırnakların uç kısmından kök kısmına doğru çizgisel olarak yayılarak, kalınlaşarak ilerler ve tırnağın gevşemesine neden olur.

3) Tırnak Mantarı Sebepleri Nelerdir?

Tırnak mantarı genellikle atlet ayağına sahip olma nedenli olarak meydana gelmekle birlikte daha nadiren ise maya adı verilen mantar tiplerinden de olabilmektedir. Herhangi bir travmadan dolayı zayıflamış tırnaklar bu tür mantarlar için oldukça elverişlidir. Bunlardan başka şeker hastalığı ve ayak terlemesi de yine mantar oluşmasına neden olan durumlardır. Kalınlaşma ve şeklinde bozulma gibi belirtileri vardır. Hastalığın ilerleyen safhasında tırnağın renginde ve şeklinde bozulmalar meydana geleceği için rahatsızlık durumu artacaktır.

4) Tırnak Mantarı Tedavisi

Tedavi için doğal yollarla mevcut yöntemlere rastlanılabilmektedir. Ancak bir uzman doktor tarafından görülerek önerilecek olan tedavi yönteminin uygulanması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü her mantar hastalığı bir olmayıp, kişiden kişiye yan etkiler olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

5) Tırnak Mantarı İçin Tedbirler Nelerdir?

Her şeyden önce hastalığa yakalanmadan önce tedbir almak her hastalıkta olduğu gibi burada da önemlidir. Bunun için tırnakları kısa tutmak ve temizliğine dikkat etmek, tırnak makası kullanımında enfekte olmasına özen göstermek, ayakları kuru tutmak, pamuklu ve temiz çorap kullanmak da alınabilecek tedbirlerdendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here