Sperm kalitesini düşüren faktörler

0
21

Çocuk sahibi olmaya çalışıyorsunuz, peki spermleriniz ne durumda? Günümüzde erkeklerin üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve sperm kalitesini düşüren bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında gelişen teknoloji gelmektedir.

Kısırlığın halk arasında sadece kadınlara has bir problem olmadığını erkeklerin de bazı problemlerinden dolayı sorunlar olabileceği kabul edildiği günler geride kaldı. Hatta erkek kısırlığının çeşitlerinin olduğu bunlardan birisinin de sperm sayısının ve sperm kalitesinin olduğunu günümüz toplumu öğrenmeye başladı.

Erkeklerin sperm kalitesini düşüren faktörlerin başında da teknoloji gelmekte, gelişen teknoloji ile cihazlardan etrafa yayılan elektromanyetik dalgalar sperm kalitesini düşürüyor.

Yapılan araştırmalar radyasyon dalgalarının ve cinsel bölgedeki sıcaklık artışının sperm kalitesini düşürdüğünü, erkek kısırlığını doğrudan etkilediğini ortaya koymakta. Otomobilinizin ısıtmalı araç koltuğu, WiFi özelliği olan bir bilgisayar ve cep telefonlarının radyasyon dalgalarının sperm kalitesini olumsuz olarak etkilediği ve bu cihazlardan olabildiğince uzak durulması gerektiği de araştırmanın sonucu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Radyasyon yayan bu cihazların yaydığı radyasyon dışında, bu cihazlardan yayılan ısı da sperm kalitesini düşürüyor.

Yanlış yapılan Diyet

Uzmanların tavsiyeleri dışında yanlış yapılan sağlıksız diyetler sperm kalitesini düşürürken, testosteron seviyesinde düşüşe ve sperm sayısının azalmasına neden olmaktadır. Çok yönlü beslenme hem sperm kalitesi hem sayısı açısındna ciddi önem taşımaktadır.

Şişmanlık sperm kalitesini düşürmekte

Aşırı şişmanlığın kadınların önüne engel olduğu gibi erkeklerin şişmanlığı sperm sorunu yaşamalarına neden olmaktadır. Şişmanlık vücutta DNA hasarına yola açmaktadır ki bu durum kısırlığa yol açabilir. Vücut kitle indeksi ideale sınırların altında veya üstünde olan erkeklerin sperm kalitesinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.

İlaç kullanımı sperm sayısı ve kalitesini düşürebilir

Bazı antibiyotik ilaçlar “eritromisin” testistler için toksittir, Bu antibiyotikler sperm üreten hücrelere zarar verebilirler. Yine bazı anti depresnlarda aynı etki görülmektedir.

Sperm sayısı en az kaç olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü standart olarak normal sperm sayısının 20 milyon ve üstü olacağını kabul ediyor. Önceleri bu rakam hayli yüksekken değişen şartlar ve araştırmaların da gösterdiği gibi hatalı beslenme alışkanlıkları Batı toplumlarını bir sorunda daha birleştiriyor. Vitamin, mineral ve antioksidanların yeterli ve kaliteli sperm üretiminde önemli rolü vardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here