Saça Hayat Kazandıran Bakım Önerileri

0
42

Saç üzerinde bugüne kadar birçok önerilerde bulunuldu. Fakat şimdiye kadar en iyisini bulan ve çözen olmadı. Bunu bilmenizi isterim ki saç aslında doğallığın sever. Fazla kimyasal olgularla pek ilişkisi yoktur. Bu yüzden saçın temelinde kendi saç keratin yağı mevcuttur. Buna kimyasal boyaları dâhil ettiğinizde saç sağlığını zamanla kaybedebilir. Özellikle bayanların saça olan tutkuları bir başkadır. Uzun ve alımlı görünmeyi hedeflerler. Her kadın birbirinden farklı özellikleriyle güzeldir. Fakat işin püf noktası kendini güzel görmekte ve her zaman bakımlı olmakta yatıyor. Herkesin vücut tipi birbirinden farklı olduğu gibi yüz tipleri de farklıdır. Nasıl modayı veya çoğunluğun yaptığını takıp edip giyinmek yerine kendine yakışanı giyinmek gerekirse, saçlarda da bu altın kural geçerlidir. 6 adet belirlenmiş yüz tipi vardır.

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri 

Bunlar; oval, kare, yuvarlak, üçgen, kalp ve uzun olarak adlandırılırlar. Birbirinden farklı ölçülere sahip bu yüzlerin hepsine aynı model gitmeyeceği gibi kusurları kapatmayarak ‘çirkin’ algısına kapılmanızı sağlar. Hiç kimse çirkin değildir, sadece bir şeyleri yanlış yapıyordur.

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Oval yüze sahip olanlar çoğu saç şekline uyum sağlayacak bir yüze sahiptirler. Yapmaları gereken tek şey yüzlerini daha belirgin kullanmak ve saçlarını ikinci plana atmak olmalıdır. Katlı bir kesim yerine düz, küt kesimler onlara daha çok yakışacaktır. Düz, kıvırcık onlar her saç tarzından güzeldirler.

Kare yüzde en belirgin özellik köşeli çeneye sahip olmalarıdır. Belirgin sert çene hattını yumuşatmak için çene hizasında kısa bir saç kesimi veya omuz hizasında olan asimetrik kesimler onlara çok yakışır. Yüze yumuşak bir görünüm vermek için perçemli kaküller bırakabilirler.

Yuvarlak yüzlerde yüzü uzun tutmak için yapılan saçı ortadan ikiye ayırma işlemi, çeneden başlayan katlı bir kesim, uzun saçta büyük dalgalar ve perçemler işe yarar ve güzelleştirici seçimlerdir.

Üçgen yüzlü kadınlarda dar bir çene gözlemlenir. Çeneyi arka planda tutmak için, uzun, uçları dalgalı tarzlarla ve katlı kesimlerle kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Kısa, düz saç stili ve küt kesim çok tercih edilmese de istenildiğinde arkası kısa öne doğru uzayan asimetrik bob kesimle de güzelliklerini ön plana çıkarabilirler.

Kalp şeklinde alın geniş, çene dardır. Alnı küçültmek için perçem ve kakülün çok yakışacağı gibi çeneden başlayan dalgalı saçların uzun veya omuz hizasında bir kesimle görünümü tamamlanabilir. Uzun yüzlerde genişlik dar, boy uzun olduğu içi hacimli saçlar bu yüz şekline uygundur. Kakül veya yana taranmış perçemle uzunluk gölgelenirken hacimli dalgaları ve kıvırcık modelleri yüzünüz kaldırabilir. Çok kısa saç modelleri yakışmayacağı için saç çene hizasındaki bir kesimden daha kısa kesilmemelidir.

Saç Bakım Önerileri 

Bakımlı bir kadın her zaman güzeldir. Kusurlarınız olabilir kendinizle barışık olun. Ve unutmayın, bir kadını en güzel gösterecek silahı gülümsemesidir. Aslanlar nasıl güçlü yeleleriyle göz kamaştırıyor ve bir o kadarda dikkatleri üzerine topluyorsa insan vücudunda yele görevi gören saçlarımızda bakımlı ve gürken bizi gösteren en güzel şey konumuna geliyor. Fakat saçlarımızın güzel gözükmesi uğruna üstlerinde uyguladığımız maşa, fön ve boya bazlı durumlar bir zamandan sonra saç dökülmelerine yol açarak saçı güçsüzleştirip özelliğini yitirmesine neden olmaktadır.

Bunları yapmayın denilmemeli, sadece tedbir alınarak hasarı en aza indirmeye çalışmalısınız. Normal bir saç gün içinde havayla temas halinde, üstünde yapılan şekillendirmelerle yağlanır. Yağ saça gerekli bir unsurdur, saçı besler ve uzamasında rol oynar. Fakat fazla yağ saçın hacmini azaltarak hoş bir görünüm sağlamamaktadır. Fazla yağdan arınmak için yapılan duşlarda eğer sıcak duşu tercih ediyorsanız sıcak su cildinizdeki yağın tamamını alıp derinizi kuruttuğu gibi saçlarınızda da aynı etkiyi bırakmaktadır. O yüzden sıcak duş almanız çabuk kırılan güçsüz ve donuk saçlara sahip olmanızı sağlar. Çok fazla sıcak saçınıza hiçbir zaman iyi gelmez.

Çok sıcak derecede saçınızı kurutmanızda aynı etkiyi sağladığı için olabildiğince soğuk derecede ya da kendi halinde saçınızın kurumasında yarar vardır. Yinede ne kadar uğraşsanız da saçınızda kırıklar meydana gelebilir. Sağlıklı ve daha çabuk uzayan saçlar için her on – on iki haftada bir saçınızın kırıklarını aldırmak için kuaföre gitmelisiniz, böylelikle saçınızdaki fazla ağırlıkları atarak daha kolay uzamasını sağlayabilirsiniz. Uzamayı arttırmak için ekstra yöntem olarak hafifçe ısıttığınız badem yağını saçınıza dipten başlayarak uçlara doğru getirip biraz beklettikten sonra durulayarak halledebilirsiniz. Ayrıca Omega 6 gibi lipit ve seramit bazlı ürünler kullanarak saç kırıklarını önleyebilirsiniz. İçinde bu tür yağ asidi bulunduran ürünler saç telleri içinde çatlakları doldurarak saçın kırılmasını önler ayrıca sıcaktan oluşan tahribi (maşa, fön vs.) azaltmakta yardımcı olurlar.

Saçınızı fazla taramayın. Plastik ve metal taraklarda saçlarınızın çabuk kırılıp dökülmesine yol açar. Ahşap ve geniş taraklar en idealleridir. Saçınızı boyayanlardansanız amonyak içermeyen boya kullanımı eğer saçınızda beyazlarınız varsa daha kalıcı bir etki sağlar, amonyaklı boya aksine uzun süre tekrar boyamanıza gerek kalmaz. Beslenme ile gerekli vitamin ve mineralleri alarak saçlarının daha diri ve canlı olmasını da sağlayabilirsiniz. Cansız ve kırık saçlara alışmayın, onlara savaş açın! Saçlarınıza ne kadar çok önem verip bakımını yaparsanız, saçlarınız daha hızlı uzayacak ve güzellik kazanacaktır.Saçlarınızın sağlıklı ve daha dolgun olmasını istiyorsanzı,size tavsiyemiz bakımlarınızı aksatmadan uygulamanız olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here