Rektal Kanama Belirtileri Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır

0
35

Rektal kanamanın en büyük nedeni basur memesi denilen hemoraidden kaynaklanmaktadır. Hemoraid ise büyük abdest yapılırken ortaya çıkan kırmızı renkli kan yolu ile ağrılara sebep olmaktadır. Makat ağzında bulunan kan damarları ağının büyümesi ve yarılması sonucu ile oluşmaktadır. Büyük abdestini yaparken zorlanan kişilerde ve hamilelerde daha çok rastlanmaktadır.Ağrılar ve yanmalar bir kaç gün içinde kendiliğinden geçebilir. Geçmediği takdirde ise evde uygulanacak tedaviler ile rahatılması sağlanır. Bütün yöntemleri uyguladığınız halde geçmiyorsa doktor muayenesi olmasında fayda vardır. Ameliyat ile sağlanan çözümler ise en son seçenekler arasındadır.

Rektal Kanamanın Belirtileri

Makattan parlak kırmızı renkte kan gelmesi,
Makatta kaşıntı ,
Kabızlık,
Hemoraid,
Fissür,
Makatta ağrı,

Rektal kanamanın diğer nedenleri ise ; polip, anal siğil, ülsaretif kolit, crohn hastalığı, proktit, divertiküler bozukluğu ve hemofili hastalıklarından kaynaklanmaktadır.

Rektal Kanama Tanısı

Rektal Kanamanın Tanısı

Rektal kanamanın tedavi şekli, kanamanın rengine, şiddetine ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Hafif kanamalar olduğunda evde uygulanacak bazı yöntemler ile geçmesi sağlanabilir. Fakat rektal kanama çok yoğun ve şiddetli ağrılara sebebiyet veriyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçmekte fayda vardır. Özellikle rektal kanama 50 yaş üzerindeki hastalarda meydana geliyorsa araştırılması gerekmektedir. Basit gibi görünen rektal kanamalar ciddi derecedeki hastalıkların belirtisi olabilir. İştahı çok açık olan çocuklarda ve bebeklerde de hafif derecede rektal kanamalar görülmektedir. Bebeğin dışkısı makat ağzında tahrişe neden olabilir. Rektal kanama bebek ve çocuklarda genellikle kabızlıktan dolayı görülmektedir. Diğer bir seçenek ise nadir olsada kıl kurtlarından kaynaklı, makatta tahrişe, kaşınmalara yol açarak rektal kanamanın görünmesine sebep olmaktadır.

Rektal Kanamanın Tedavi Yöntemleri

Büyük abdesti yaparken ıkınma hareketlerinden vazgeçmek gerekir. Çünkü ıkınma hareketleri daha fazla kanamalara ve çatlaklara yol açaçaktır.

Bol bol su içerek, lif oranı bakımından yüksek meyve, sebzeler tüketilmesi gerekmektedir.

Böylelikle kabızlık önlenmiş ve rektal kanama hafiflemiş olur.
Tuvalette çok uzun süreler beklenilmemesi gerekir. Anüs çevresinin temizliğine çok özen gösterilmesi gerekir.

Şiddetli ağrılar olduğunda buz kompresi yapılması ağrıları hafifletecektir.
Doktor tarafından verilen ilaç ve merhemlerinde düzenli şekilde kullanılması fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here