Oje Lekesini Çıkarmak Mümkün mü?

0
33

Ojeler el ve ayak tırnaklarını renklendirerek bayanların şık ve bakımlı bir görünmesini sağlayan kozmetik boyadır. Ojeler ile ilgili bayanların en büyük sıkıntısı geç kurumasıdır. Sürmesi keyifli olan ojelerin, temizlemesi oldukça zahmetlidir. Özellikle koltuk, kumaş ve halı gibi yerlerden temizlenmesidir. Ojelerin temizlenmesi için aseton olarak adlandırılan temizleyici solüsyonlar sayesinde rahatça çıkarabiliriz.

Peki kumaşlara bulaşan Oje Lekesini Çıkarmak Mümkün mü?

Kumaştan Kozmetik Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Aseton içeren oje çıkarıcıların, bazı kumaşlar üzerindeki renk açıcı etkisi bulunmaktadır.Aseton içeren kozmetik boya temizleyicisi yardımıyla pamuğu ıslatın. Kumaşın görünmeyen bir yerine uygulayın, kumaş üzerinde renk değişimi yapmadığına emin olduktan sonra kumaş üzerine sürtmeden hafifçe bastırarak lekeleri temizleyebilirsiniz.

Giysilerde ki Kozmetik Lekelerini Temizlemek için Alternatif Yöntem

Giysinizi bir kase üzerinde gerin ve bir lastik bantla kaseye tutturun. Asetonun kumaşa zarar verip vermediğini kumaşın görünmeyen bir yerinde test edin. Paslanmaz çelik kaşık yardımıyla lekenin üzerine asetonu damlatarak lekenin kasenin içine akmasını sağlayın. Zahmetli olan bu uygulama sevdiğiniz bir elbise için denemeye değerdir.

Halıdan Kozmetik Boya Lekesi Çıkarmak İçin

Eğer boya lekeniz tazeyse hafif nemli kağıt havluyla üzerine hafifçe bastırarak fazlalığını alın. Leke çoktan kurumuşsa sıcak suyla nemlendirin ve 3-4 dakika bekletin.

Lekenin büyüklüğüne göre yarım çay bardağı sirkeyi oje lekesinin üzerine doğrudan dökün ve iyice emmesi için yaklaşık 6 dakika bekleyin. Üzerine tekrar sıcak su dökün ve bir süngerle ya da kağıt havlu yardımıyla lekeni üzerine bastırarak sürtmeden temizleyiniz. Leke tamamen temizlenene kadar bu işlemi tekrarlayınız

Lekeniz tamamen temizlendikten sonra lekeye 4-5 damla kolonya veya başka bir temizleyici sıkın ve yaklaşık 5 dakika bekleyin. Sonra sünger veya kağıt havluyla bastırarak lekenizi temizleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here