Makarnadan Vazo Yapımı

0
77

Makarnalarla ilgili birçok kolay el işi mevcuttur. Burada istediğiniz boyutlardaki vazoyu seçip üzerine makarnaları yapıştırarak ya da kendiniz makarnaları birleştirerek makarnadan vazo yapımını anlatacağım. Dilediğiniz şekilde orijinal fikirlerle vazo tasarımı yaparak evinizi hareketlendirebilirsiniz, bunu hobi olarak devam ettirebilirsiniz ya da hediyelik eşya olarak satıp kendinize gelir sağlayabilirsiniz. İlk olarak vazonuzu seçtikten sonra dış yüzeyine yapıştıracağınız makarnaları seçmelisiniz. Boyayacağınız renkleri de seçerek isteğe bağlı sim, pul gibi maddeleri de kullanabilirsiniz.

MALZEMELER
Vazo (İstenilen boyutlarda)
Makarna (İstenilen şekilde)
Boya (Akrilik, guaj veya sprey)
İsteğe göre pul, sim, küçük boncuk
Silikon tabancası ve silikon ya da tutkal

YAPILIŞ
İlk olarak seçtiğimiz vazoyu yıkayarak temiz ve kuru bir hale getiriyoruz. Daha sonra seçtiğimiz makarnaları isteğimize göre boyuyoruz. Eğer renklerin canlı görünmesini ve vazoyu su ile temas ettirdiğimizde boyaların akmasını istemiyorsanız su bazlı akrilik boya kullanabilirsiniz.

Fırça yardımı ile boyadığınız makarnaları kuruması için düz bir zeminde bekletin. İsteğe göre gazete parçasını düz bir zemine koyup makarnaları üzerine serdikten sonra sprey boya ile boyayabilirsiniz. Makarnalar kuruduktan sonra seçmiş olduğunuz yapıştırıcı yardımı ile vazo üzerine istediğimiz şekillerde yapıştırıyoruz.

İsteğe göre makarnaları ilk başta yapıştırıp daha sonra boyayabilirsiniz. Vazonuz boyansa bile hemen silinebilir boyalar kullanacağınız için peçete yardımı ile ya da suya temas ettirerek yüzeyi temizleyebilirsiniz.

Vazo kullanmadan sadece makarnaları birleştirerek yapılmak istenirse eğer, makarnaları silikon tabancası ile vazo şeklini verecek şekilde yapıştırın. Tek tek birleştirmesi zor olursa daha önceden şekil verdiğiniz gazete veya kağıt parçasını yüzeyini boyayıp makarnaları üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde makarnaları yan yana tutmak daha kolay olacaktır.

Tüm işlemler bittikten sonra isteğe göre boya kurutucu spreyleri kullanabilirsiniz ya da vazolarınızı bir gün bekleterek tamamen kurumasını sağlayabilirsiniz daha sonrasında makarna vazolarınızı çiçeklerle donatabilirsiniz. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here