Kilo Vermek İsteyenler İçin 8 Öneri

0
29

Kilo vermek istiyor ama bunu bir türlü başaramıyor musunuz? Diyet yaparken tartıda fark göremiyor, göremeyince moraliniz bozuluyor ve bir süre sonra diyetten vaz mı geçiyorsunuz? Peki, hem sağlıklı hem de kalıcı bir şekilde kilo vermeye ne dersiniz? Bu yazımızda kilo vermek isteyenler için 8 öneriyi listeledik…

1)Portakal

Özellikle içinde bulunduğumuz şu kış günlerinde, portakalı her evin mutfağında bulmak mümkün. Çoğu zaman gözümüzün önünde durmasına rağmen değerini bilmediğimiz portakal, sağlıklı bir kilo verme sürecinin önemli bir parçası; egzersizden önce yediğinizde yağ yakımını arttırıyor.

2) Fıstık Ezmesi 

Bir çoğumuzun diyet yaparken “yüksek kalorili” diye kaçındığı fıstık ezmesi, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için mutlaka tüketmeniz gereken besinlerden. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var; fıstık ezmesini ya evde kendiniz yapmalı ya da içeriği yüzde yüz doğal olan ürünleri tercih etmelisiniz. Her gün 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Protein ve iyi yağlar için mutlaka yenmeli. Özellikle spor öncesi ve sonrası için ideal.

3) Sıkı Karın Kasları 

Sağlıklı kilo verme sürecinde spora da önem vermek gerekiyor. Sıkı karın kaslarına sahip olmak istiyorsanız, beslenme programınıza; kuru yemişleri, baklagilleri, yeşil sebzeleri, süt ürünlerini, yulaflı besinleri, yumurtayı, et ve kırmızı meyveleri dahil etmeyi ihmal etmeyin.

4) Gece Proteini 

Proteinler, kilo vermek için en önemli besin gruplarından biridir. Eğer gece yatmadan önce açlık krizleriniz varsa ya da gece yeme sendromu gibi bir sorununuz varsa; yatmadan yarım saat önce 200 gr yoğurt yemelisiniz (20 gr protein).

5) Tarçın Tüketin 

Tarçın, insülin salınımını arttırır ve depolanan yağları daha hızlı parçalar. Günde 1/2 çay kaşığı tarçın tüketmek, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için iyi bir yardımcıdır.

6) İyi Yağlar 

Hedeflediğiniz kiloya gelmek için çıktığınız bu yolda yağları tamamen hayatınızdan çıkarmak büyük bir yanlıştır. Sağlıklı bir beslenme programında, kaliteli yağlara mutlaka yer verilmelidir. Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve keten tohumu yağı bu iyi yağlar arasında yer alır.

7) Çiğne, Çiğne, Çiğne 

Doyduğunu anlamak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yemeklerinizi mutlaka çok çiğneyerek tüketmelisiniz.

8) Chia Tohumu Al 

Chia tohumu; yüksek oranda Omega 3 içerir. Ayrıca A ve C vitaminleri yönünden zengindir. Antioksidan özelliği de bulunur. Chia tohumu, sağlıklı kilo vermek için yapacağınız beslenme programına mutlaka dahil edilmelidir. Sabah kahvaltısı olarak; badem sütü, yulaf, mevsim meyveleri ve 1 kaşık chia ile puding hazırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here