Kemik Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

0
32

Kemik enfeksiyonu diğer adıyla Osteomiyelit, Akut kemik enfeksiyonu ve kronik kemik enfeksiyonu olmak üzere iki ana başlık altında incelenir.

Akut kemik enfeksiyonu : Genellikle ergenliğe girmemiş çocuklar, yaşlılar ve damar yoluyla ilaç bağımlıları ve santral kateteri olan hastalarda gözlenir. Çocuklardaki akut kemik enfeksiyonunda sıklıkla uzun kemiklerin metafiz bölgesi tutulur. Olgular genellikle şikayetlerin başlamasından birkaç gün sonra veya bir hafta sonra başvururlar.

Kronik kemik enfeskiyonu : Kronik kemik enfeksiyonunun temelinde genelde geçmişte geçirilmiş bir rahatsızlık, kaza veya ameliyat vardır. Akut kemik enfeksiyonu geçiren hastanın yetersiz tedavi edilmesi de ileride tekrarlayarak hastalığın kronikleşmesine neden olabilir. Ayrıca diyabet ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, sigara kullanımı, alkol kullanımı gibi etkenler kronik kemik enfeksiyonu için risk taşıyan faktörler arasındadır.

Kemik Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Akut kemik enfeksiyonu genellikle çocuklarda görülür ve çocukların durumu fark etmeleri zor olduğu için geç fark edilebilir, hastanın enfeksiyonlu bacağını oynatmaması, hareket kabiliyetinin sınırlanması en büyük belirtisidir.

Kemik Enfeksiyonu Tedavisi

Kemik Enfeksiyonu Tedavisi

Kemik Enfeksiyonu tedavisi güç bir hastalıktır. Hastalığın tanısının konması genellikle uzun bir süredir ve geçirilen sürenin hastalığın çeşidini belirleyici özelliği vardır. Kemik Enfeksiyonu tedavisinde antibiyotik kullanımı gereklidir. Bunun yanısıra antibiyotik tedavisine  ek olarak, cerrahi tedavi altta yatan hastalıkların (diyabet gibi) tedavisi gerekmektedir.

Kemik enfeksiyonu tedavisinde antibiyotik tedavisine yardımcı olarak hastalık ilerlemiş ise, cerrahi tedavi ile enfeksiyonlu dokunun temizlenmesi de yapılabilir.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here