İPF Nedir? İPF Nasıl Fark Edilir?

0
35

İPF (İdiyopatik pulmoner fibrozis) adı verilen ve akciğer hastalığı olan bu hastalık erken teşhis edilmediğinde ölümle sonuçlanabilir.

Kalıcı hasara neden olan İPF hastalığı nasıl fark edilir, belirtileri nelerdir?

Öncelikle İPF hastalığını tanımlayacak olursak; akciğerdeki hava keseciklerinin çevresinde bulundan dokuların kalınlaşması sonucu oksijenin kana geçişinin zorlanmasıdır. İPF hastalığının tedavisi yoktur. Hava keseciklerinin çevresindeki dokuların normale dönmesi ya da neden kalınlaştığı ile ilgili neden bilinmez. Kalınlaşan doku akciğerinizin görevini yerine düzgün getirememesine sebep olur.

Halk arasında İPF hastalığına akciğer sertleşmesi denilir.

Yapılan araştırmalara göre; İPF hastalığı Türkiye’de her 100 bin kişide 18 kişide görülmektedir. Genellikle 50 yaşından sonra, solunum ile ilgili şikayetler arasında teşhis konulur. Belirtileri birçok solunum hastalığının belirtilerine benzerdir.

İPF hastalığı, kilo kaybı, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtiler ile fark ediliyor.

İPF hastalarının genelinin geçmişinde sigara içmiş ya da hala aktif olarak sigara içen kişiler bulunmaktadır.

İPF hastalığının teşhisinin erken konulması ve hastanın hızlıca tedaviye başlaması sonuç vermez ise Akciğer nakli yapılması gerekir. İPF hastalığının teşhisi ve tedaviye başlanması sonrası eğer tedaviye cevap alınmaz ise hastanın ortalam yaşam süresi 2-8 yıldır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here