Hangi Günler Hamile Kalınmaz?

0
1

Hamilelik, erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık yani 9 ay 10 günlük döneme denir. Döllenmenin olduğu zamandan 8.hafta sonuna kadar geçen sürece embriyotik dönem denir. Bu dönemden doğuma kadar olan sürece de fetal dönemdir. Eğer kadında adet gecikmesi yaşanıyorsa bu hamilelik belirtisi olabilir. Ancak her adet gecikmesi de hamile kalındığını göstermez. Adet döneminin gecikmesi stres, psikolojik durum bazen de rahatsızlık durumlarından kaynaklanabilir.

Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Hamile kalıp kalınmadığını anlamak için en kolay yöntem adet başlangıcından itibaren sayılan ve 12, 13, 14, 15 ve 16. günlerde ilişkiye girip girilmediğini hesaplamak olabilir. Bu günlerde hamile kalma şansınız fazla olmaktadır. Ayrıca çabuk sinirlenme, kokuya karşı duyarlılık, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkenlerde hamilelik belirtileri olabilir. Evde yapılan eczanelerden alınan mini testlerde işinizi görecektir. Kesin sonuç vermemekle birlikte adet düzensizliği başladığından itibaren 2 hafta içinde uygulanabilir. Fakat en kesin sonucu uzman doktorunuz kan tahlili ile anlayacaktır. Çoğu kadın istenmeyen hamilelik riskinden korkarken çoğu kadın ise hamile kalmak için uğraşmaktadır. Her anne bebek sahibi olmak ister. Bununla ilgili birçok tedavi yöntemi vardır. Doğal yöntemlerle hamile kalmak mümkündür.

Hangi Günler Hamile Kalınmaz?

Eğer anne adayı hamile kalmak istemiyorsa uygulayabileceği bazı yöntemler vardır. Bunlar sırasıyla;

-Ertesi Gün hapı kullanımı: İlişkiden sonra 72 saat içinde alınan yutulması kolay minik bir hap çeşididir. İçerideki sperm sayısını düşürerek %99 hamilelik riskini azaltacaktır. Eczanelerde makul fiyata satılmaktadır. Fakat hormonlarda ciddi düzensizlik yapacağından 3 ile 6 ayda 1 kullanılması önerilir. Sonrasında ciddi akıntıya sebep olabilmektedir.

  • Adet Dönemi: Eğer ilişkinin üzerine hemen adet görüldüyse bu durumda hamilelik yaşanmamaktadır. Bazı istisnai durumlar dışında bu durum geçerlidir. İstenilse dahi bebek sahibi olunamaz.
  • Menopoz: Her bayan belli bir yaşı aldıktan sonra menopoza yakalanır. Bu artık yumurtalıklarımızın çalışmadığı ve adet kanamamızın kesildiği artık olgunlaştığımızı gösteren dönemdir. Genellikle 40 yaş üstü bayanlarda görülmeye başlanmıştır. Terleme, yanma, çabuk sinirlenme, çarpıntı gibi yan etkileri vardır. Fakat korkulacak herhangi bir şey yoktur. Sadece artık anne olamayacağınızın bir habercisidir. Bunun etkilerini doktor kontrolünde ufak bir tedavi ile atlatmak mümkündür.
  • Doğum kontrol hapı: Her gün düzenli kullanılan ve adet geciktirici olarak da bilinen bir haptır. Eczanelerden rahatlıkla ulaşmamız mümkündür. Kullanım sırasında ilişkiye girilmesi durumunda spermler hemen öleceğinden hamilelik gerçekleşmeyecek, ilaç bırakıldığı andan itibaren 2 gün içinde adet kanaması gerçekleşecektir.

Doğal yollar ile korunma: ilişki esnasında kondom kullanılması durumunda da hamile kalınması önlenmiş olur. Eğer hamile kalınmak istenmiyorsa bu uyarıları dikkate almanızı öneririz. Eğer hamile kalmak istiyorsanız ilişki öncesi veya sonrası hiç bir hap, koruyucu madde, kondom vs. kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here