Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

0
2

Hamilelik süreci bir kadının bedeninde yaşayacağı en hassas süreçlerden biridir. Anne adayı bu süreç içinde hem ruhen hem de beden daha önce hissetmediği ve hamilelik sonrasında da hissetmeyeceği birçok farklılık yaşayacaktır. Bu farklılıkların bazıları anneyi iyi yönde bazıları ise kötü yönde etkileyebilir. Hamileliğin bünye üzerinde yarattığı değişiklikler yanı sıra anne adayının da bebeğin sağlığı için ve hamilelik sürecinin kolaylaşması için bazı önlemler almalı ve alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Bebek bir hücre olarak var olduğu andan itibaren sürekli büyüyecek ve dokuz ay sonraki erginliğine ulaşacaktır.

Bebeğin sağlıkla büyümesi için besin öğeleri ve enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi ve besini de göbek bağı adı verilen anneye bağlı olduğu kordondan sağlar. Kordon içinde kılcan kan damarları bulunup bebeğe besinleri ve enerjiyi bu damarlar ve kan yoluyla aktarmaya yarar. Burada dikkat edilecek nokta kan ile besinlerin taşınmasıdır. Bu da demektir ki annenin kanında ve vücudunda bulunan her madde bu yolla bebeğe geçme ihtimali vardır. Bu durumda annenin kanındaki bebeğe zararlı olabilecek her türlü maddenin varlığına dikkat edilmeli ve annenin aldığı besinler ve ilaçlar mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır. Zararlı ve ya zehirli maddeler yalnızca besin yoluyla kana karışmazlar.

Saç boyası gibi kimyasal maddeler deriden emilim yoluyla deri altına geçerek kana ulaşabilmektedir. Anne adayı gerçekten ihtiyaç duymuyorsa hamilelik döneminde ve emzirme döneminde saçını boyatmamalıdır. Doktorların da anne adaylarına bu konudaki tavsiyesi kesinlikle saç boyası, açısı, perma gibi saça kimyasal işlem gerektiren uygulamalardan uzak durmalarıdır. Emzirme döneminde de bebeğe süt ile bazı kimyasal maddelerin geçişi mümkün olacağından anne adayı hamilelik süresince uzak durduğu her şeyden emzirme döneminde de uzak durmalıdır. Bazı deterjan ya da kimyasal kokulara fazla maruz kalınması da solunum yoluyla kanda oluşabilecek tehlikelerdendir.

Bitkisel Saç Boyaları Anne Adayları İçin Uygundur

Saç boyalarında kullanılan etken maddelerin aynı işlevi gören bitkisel maddeler ile değiştirilmesi sonucu bitkisel bazlı boyalar elde edilmiş ve hamile kadınların kullanımına yönelik olarak piyasaya sunulmuştur. Bu boyalarda boyanın cilde geçişine engel olan yüzey aktif maddeler denilen ürünler de kullanılmıştır. Saç besleyici bir takım yağlarla da desteklenmiş olan bu boyalar yalnızca anne adayları için değil boyaya karşı alerjisi ya da hassasiyeti olan herkes tarafından kullanılabilir. Bitkisel saç boyalarını kullanmadan önce cildin herhangi bir yerine sürüp 1 saat kadar beklemek boyanın oluşturabileceği herhangi bir endikasyona karşı önlem almak açısından önemlidir.

Anne ve Bebek Sağlığının Korunması

Şüphesiz ki her anne bebek  ilişkisinde özen ve dikkat hat safhada olmaktadır. Bilmeden annenin, dolayısı ile de bebeğin sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir davranıştan kaçınılmalı, bu konuda doktor tavsiyeleri ile ilerlenmeli ve tavsiyelerin dışına çıkılmamaya özen gösterilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here