Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?

0
1

Hamilelik, kadının tüm hormon ve beden dengesini sarsabilen bir durumdur. Dolayısıyla gebe; daha önce karşılaşılmayan, beklenmeyen birçok durumla karşı karşıya kalabilir. Bu beklenmedik durumlardan biri de vajinal akıntılardır. Bu akıntılar bazı durumlarda normal ve hamileliğin genel seyrinin bir gereğidir. Çünkü hamilelik başladığında vücutta kan akışı artar, hücrelerde büyümeler meydana gelir. İste bu nedenlerle bazı vajinal akıntılar normaldir. Ancak bazı durumlarda anormal olabilir. Dolayısıyla akıntının herhangi bir aksaklığın belirtisi olup olmadığından emin olmak gerekmektedir. Vajinal akıntının anormal olması durumunda muhakkak doktora başvurulması ve kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu durum anne bebek sağlığı açısından son derece önem arz eder.

Vajinal akıntının çeşitleri:

İlk olarak hamilelikte meydana gelen vajinal akıntıların muhakkak doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Akıntının rengi ve kokusu; onun normal mi, anormal mi olduğunun anlaşılması noktasında büyük önem taşır. Eğer akıntı açık yeşil veya sarı, kötü kokuluysa bu enfeksiyonun neden olduğu bir akıntıdır ve muhakkak doktora müracaat edilmelidir.

  • Fizyolojik akıntılar: Kadınlarda hamilelik öncesinde de hamilelik sırasında da görülebilen bir akıntı çeşididir. Ancak hamilelikte kan akışının artışı ve hücresel büyüme nedeniyle artış gösterebilir. Bu tarz akıntılar şeffaf veya beyaz renktedir, genellikle kokusuzdur veya çok az koku yayar. Genellikle bu tarz akıntılara eşlik eden başka bir şikâyet yoktur. Ancak akıntının olduğu süre zarfında akıntı sürekli kontrol edilmelidir. Çünkü akıntının renginde koyulaşma, kokusunda artma gözlemlenirse doktora başvurmak gerekmektedir.
  • Mantarın neden olduğu akıntılar: Kadınlarda en sık rastlanan ikinci akıntı türüdür. Bu tarz akıntıların rengi beyazdır ( süt kesiğini andırır nitelikte ) ve akıntıya genellikle kaşıntı da eşlik eder. Hamilelerin de en sık yaşadığı iltihap türü, mantar enfeksiyonudur. Hamilelikte bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ve vücudun ph dengesinin korunamamasıyla ortaya çıkabilen bir durumdur. Hamilelikte gerçekleşen mantar durumunda doktorlar tarafında ilaç tedavisi uygulanır ancak tedavinin ardından yenilenmesi mümkündür. Özellikle doğuma yakın gerçekleşen mantar enfeksiyonları muhakkak tedavi edilmelidir. Çünkü doğum sırasında kadının veya çocuğun mikrop kapmasına neden olabilir.
  • Bakterilerin neden olduğu akıntılar: Bu tarz akıntılar; çoğunlukla yoğun kıvamlı; sarı, yeşil veya kahverengi akıntılardır. Bu akıntılara çürümüş balık kokusu tarzı kötü bir koku da eşlik eder. Çok sık görülmese de kaşıntının da eşlik ettiği olur. Bu durumda doktora başvurulmalıdır.
  • Pembe veya kahverengi akıntılar: Bazı durumlarda, özellikle de hamileliğin ilk zamanlarında pembe veya kahverengi akıntılar gözlemlenebilir. Çoğunlukla bu durum normaldir. Çünkü bu tarz akıntılar hamileliğin başında, çocuğun rahme tutunması sırasında gerçekleşirler. Ancak yine de bu durumdan doktora bahsedilmelidir.
  • Pembeden kırmızıya dönen akıntılar: Eğer akıntınız kırmızıya çalan pembe renkteyse ve bu akıntıya şiddetli kasık ağrıları eşlik ediyorsa, o zaman acilen doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu tarz ağrılı akıntılar genellikle düşük belirtisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here