Hamilelikte Bebek İçin Riskli Durumlar

0
1

Hamilelik boyunca farklı bedensel ve ruhsal değişiklikler gerçekleşebilir. Bu süreçte anne çocuk sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Hamileliğin sağlıklı biçimde devam edebilmesi açısından bu değişikliklerin ciddi biçimde gözlemlenmesi ve anormal bir durum olduğunda müdahale edilmesi gerekmektedir. Hamilelik esnasında bebek için risk oluşturabilecek bazı durumlar şunlardır:

Vajinal Kanamalar: Hamileliğin hangi evresinde olursa olsun, vajinal kanama oldukça risklidir. Bu durum hamileliğin seyrinde gerçekleşen anormalliklerin belirtisi olabilir. Eğer kanama, hamileliğin ilk haftasında gerçekleşiyorsa; bu, bebeğin rahme yerleştiğinin göstergesidir. Lekelenmeler şeklinde kendini gösterir ve gebe için de bebek için de tehlike oluşturmaz. Kanamaya ağrının eşlik ettiği durumlar ise düşük veya erken doğum habercisidir. O sebeple bu tarz kanamalarla karşılaşıldığında doktora başvurulması gerekir.

Karın Ağrısı: Hamilelikte önemsenmesi gereken bir diğer durum da karın ağrılarıdır. Karın ağrıları kendi içerisinde çeşitlilik gösterebilir. Gebenin bedensel değişikliklerinin bir sonucu olarak baş gösterebilir. Ancak eğer bu ağrılar rahme yakın biçimdeyse, ritmik biçimde tekrarlanıyorsa, kramp veya adet ağrısı biçimdeyse bebeği tehlikeye atacak bir durum söz konusu olabilir. Kesinlikle bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bebeğin Hareketsizliği: Bebeğin hareketleri; ilk gebelikte 20. haftadan itibaren, sonraki gebeliklerde ise 18.-19. haftalardan itibaren gebe tarafından hissedilebilir. Sağlıklı gebeliğin en önemli göstergesi bebeğin hareketleridir. Dolayısıyla bebekle ilgili bir sorun olup olmadığı, bebeğin hareketlerinden anlaşılabilir. Bebeğin günde on defadan az hareket etmesi, onun sıkıntılı durumda olduğunun habercisidir. Aynı şekilde uzun süre hiç hareket etmemesi de bebek ölümlerini akla getirebilir. Ancak hareketler gözlemlenirken, bebeğin uyduğu ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüksek Ateş: Gebelerde 37.5 dereceden yüksek ateş, enfeksiyon belirtisi ya da rahim suyunda eksilmenin belirtisi olabilir. Dolayısıyla bu durumlarla karşılaşıldığında dikkate alınmalıdır.

Şiddetli Kusma: Hamileliğin 10-12. haftalarına kusmalar gözlemlenebilir. Ancak gebe ağızdan kesinlikle beslenemeyecek durumdaysa ve bu durum uzun süre devam ediyorsa bu durumda bebek zarar görebilir. Dolayısıyla bu kadar şiddetli kusma durumlarında gebenin hastaneye yatarak beslenmesinin damardan sağlanması gerekmektedir.

Vajinadan Sıvı Gelmesi: Vajinadan gelen sıvılar muhakkak doktor tarafından bilinmesi gereken bir durumdur. Eğer akıntı basit bir akıntı değilse; enfeksiyon hastalıklarına veya gebelik zarının yırtılmasına haberci olabilir.

Aynı zamanda bu durumlara ek olarak ellerin, ayakların, yüzün aniden ve aşırı biçimde şişmesi( hipertansiyon); idrar yaparken yanma( enfeksiyon); gebede sara hastalığı gibi durumlar da bebeği tehlikeye sokabilecek diğer durumlardandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here