Günlük Cilt Bakımında Neler Yapılır?

0
22

Cilt güzelliği ve cilt bakımında günlük bakım oldukça önemlidir. Daha fresh görünen ve daha temiz bir cilt, ilerleyen yaşlarda ise yaşlanmanın etkilerini ertelemek için özellikle 20 yaşından sonra günlük cilt bakımına önem verilmesi gerekiyor. Çevre ve hava kirliliği, stres, makyaj kalıntıları gibi faktörlere bağlı olarak gözenekleri tıkanan ve yaşlanan cildi onarmanın en doğru yolu, ona doğru bir bakım uygulamaktır. Peki, günlük cilt bakımında neler yapılır?

1)Temizleme

Günlük bakımın ilk adımını temizlik adımı oluşturur. Cilt tipinize uygun içerikli bir yüz yıkama jeli ya da yüz yıkama köpüğü tercih etmelisiniz. Bu noktada market ürünleri yerine en azından derma kozmetik ürünleri kullanmanızı öneriyoruz. Temizleme işlemi için dilerseniz parmaklarınızı kullanabilir, dilerseniz de arındırıcı özelliği bulunan cilt temizleme fırçalarını kullanabilirsiniz. Bu konuda Clinique’nin ürünü oldukça başarılı.

2) Tonikleme

Cilt temizleme işlemi sırasında gözeneklerin içine tıkanan kalıntılar temizlenir. Dolayısıyla da gözenekler açılır. Yeniden kapanmasını kolaylaştırmak ve gözenek problemi oluşumunu engellemek, ayrıca siyah nokta oluşumunu da engellemek için günlük cilt bakımının ikinci adımını tonikleme uygulaması oluşturur. Yine cilt tipinize uygun bir toniği günlük makyaj pamuğuna döküp cildinize uygulayın. Çok fazla sert şekilde değil, yumuşak hareketlerle bunu yapmalısınız.

3) Nemlendirme 

Günlük cilt bakımının üçüncü adımını nemlendirme uygulaması oluşturuyor. Temizledikten ve tonik ile sıkılaştırdıktan sonra cildinize nemlendirici uygulayabilirsiniz. Nemlendiricinin de yine cilt tipinize uygun olması gerekiyor. Cildin kurumasını engellemek, cilt problemlerini önlemek için bu adımı es geçmemeniz gerekiyor.

4) Koruma

Cildinizi yalnızca yaz aylarında mı güneşin zararlı ışınlarından koruyorsunuz? Oysa bu işlemi yaz kış demeden dört mevsim uygulamalısınız. Koruma, günlük cilt bakımının en önemli adımlarından biridir ancak birçok kişi tarafından ihmal edilir. 30 koruma faktörlü bir koruyucu kremi, evden çıkmadan yarım saat önce cildinize uyguladığınızda, cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı da korumuş olursunuz.

5) Onarım 

Bu adım genellikle gece uygulanır. Ciltte sivilce ya da leke problemleriniz varsa, cilt probleminize uygun onarıcı bir ürün ile cilt problemlerinizi tedavi edebilirsiniz. Daha pürüzsüz, kusursuz ve ışıltılı bir cilt için günlük cilt bakımında bu adımı atlamamalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here