Geçmişten Günümüze Sinop En Kuzeyde Bir Huzur Şehri

0
34

Küçücük bir kent olarak Sinop, küçük mahalleri, birbirine sırt sırta vermiş evleri ve sakin sokaklarıyla bir sahil kasabası görünümündedir aslında. Sıcak kanlı insanları, sakin sokakları, yaz aylarındaki püfür püfür meltemleriyle tadılacak güzel bir yemek gibidir. Sinop en kuzeyde bir huzur şehridir, öyle ki bu huzur ve mutluluk 2014 yılında tescillenmiştir desek yeridir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı bir araştırmada en mutlu şehir Türkiye’de Sinop’tur. Yapılan yaşam memnuniyeti araştırmasında Sinopluların yüzde 78’i ‘ben mutluyum, huzurluyum’ diyerek mutlu mesut yaşadıklarını ilan ettiler.

Sinop çok önceden Sinope adıyla anılırdı. Bu ismin bir Amazon tanrıçası tarafından verildiğine inanılıyor. Elbette tüm tanrıça efsaneleri gibi bu da eski Yunan mitolojilerinden gelme. Adını bir Yunan efsanesinden alan Sinop tarihi bakımından M:Ö:7.Yüzyıla kadar uzanan bir şehir. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar uzanan bir yelpazeye sahiptir. Özellikle sırf bu nedenle dahi olsa dünden bugüne kuzeyin en sakin şehri Sinop gezilmeye görülmeye değer birçok güzelliğe sahip bulunmaktadır.

Sinop deyince akla ilk gelen şeyler Sinop Cezaevi, Sinop Kalesi, Erfelek Şelalesi oluyor. Sinop Cezaevi bir çok dizi ve filme ilham kaynağı olmuş, birçok hikayeyi içinde barındıran bir yapı. Etrafı yüksek kale bedenleriyle çevrili olduğundan dolayı buradaki hükümlülerin kaçışına imkan tanımayan bir oluşumu bulunmaktadır. Daha sonradan Kültür Bakanlığına devri gerçekleşmiş ve turizm için meraklılarına gösterime açılmıştır.

Sinop Türkiye’nin en yaşlı şehir olma özelliği ile de şaşırtıcı bir özelliğe sahip. Nüfusun bir bölümü Sinop’tan kopamayan bürokratlardan oluşurken dışarıya gitmiş memurların ise emekli olduğunda geri dönüp huzurla yaşamaları adına geri döndüklerinden yaş ortalaması yüksek, hatta öyle yüksek ki Türkiye’nin en yaşlı şehri Sinop.

Sinop Kalesi ise, tarihi milattan öncelere dayanmaktadır. Günümüze kadar birçok el değiştirerek korunmaya devam eden tarihe şahitlik etmiş bir asker gibi ayakta kalmıştır.

Akliman, şehrin batısında boylu boyunca uzanan bir kumsaldır. Manzarası, üzerinde yol boyunca işletilen motelleri, kamp ve piknik alanlarıyla sevenlerine hitap etmektedir. Taşlık kumsala sahip olan Sinop, tertemiz deniziyle deniz turizminde önemli yere sahiptir.

Elbette Erfelek Şelalesi de görmeden gidilemeyecek kadar önemli bir değerdir. Herkesin kabul edeceği gibi deniz, dere, akarsu bakımından zengin olan Karadeniz de Efelek gibi görmeye değer müthiş güzellikler bulunmaktadır. Yine bunca görsel güzelliğin yanı sıra manevi tadı bulunan Seyit Bilal Hazretlerini de görmek, buradaki iklimi keşfetmek Sinop u anlamaya, tatmaya yeterli olacaktır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here