Gebelikte Sağlıklı Beslenme

0
2

Sağlıklı beslenme, insan hayatının her döneminde önemlidir. Fakat hamilelik döneminde anne adayının ve bebeğin sağlığı için extra önemlidir. Hamilelik döneminde annenin hormonal değerleri, normal insanlara göre oldukça değişiklik gösterecektir. Bebeğin, annenin vücudundaki vitamin ve mineralleri tüketerek beslenmesi de anne adayının beslenmesine oldukça önem vermesini gerektirir. Sağlıklı bir hamileliğin yolu, diğer etmenlerin yanında en çok da sağlıklı beslenme alışkanlığından geçer. Hamilelik sırasında anne çocuk sağlığı ve doğumdan sonrası için, anne adayının hamilelik dönemi beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekir.

Hamilelerin günlük beslenmesi nasıl olmalı

Hamileliğin ilk aşaması, yani ilk 3 – 4 aylık dönem hamilelerin en güçsüz düştüğü dönemdir. Bu dönemde anne vücudu bebeğe alışmaya çalışır ve bu da annenin metabolizmasını alt üst eder. Mide bulantıları ve baş dönmeleri bu uyum sürecinin bir sonucudur. Anne adayı bu dönem her şeyden önce bol su tüketimini asla ihmal etmemelidir. Anne adayı bu dönem ağır yemekleri istese de tüketemeyecektir. Bunun yerine günlük protein, vitamin ve mineral değerlerini koruyacak hafif gıdalar tercih etmelidir.

İlk 3 aydan sonrasında anne adayında iştah artması ve aşermeler görülebilir. Bu dönem için toplumda anne adayına iki kişilik yemek yedirmek gibi yanlış bir inanış vardır. Anne adayı bu dönem beslenme konusunda normal alışkanlıklarını sürdürebilir. 5. Aydan sonra bebeğin beyin gelişimi başlar. Bu dönemde anne adayının beyin gelişimini destekleyen gıdalar tüketmesi gerekir. Bunların başında balık ve ceviz gelir. Anne adayının haftada en az iki kez balık yemesi ve kahvaltıda bal ile ceviz tüketmesi, bebeğin beyin gelişimine oldukça fayda sağlayacaktır. Anne hamileliği boyunca şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmaya ve doğal beslenmeye çalışmalıdır. İçinde koruyucu katkı maddeleri bulunan ve raf ömrü uzun gıdalardan kesinlikle uzak durmalıdır. Meyve suyu direk olarak kana karıştığından bebek için oldukça faydalıdır. Fakat markette satılan ambalajlı meyve suları değil, evde taze sıkılmış meyve suyu tüketmelidir. Kalsiyum anne karnındaki bebeğin kemik gelişim için oldukça önemlidir. Annenin herhangi bir rahatsızlığı yoksa süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmelidir. Yalnız A kan grubuna sahip bireyler için süt faydalı bir besin değildir. Bu yüzden a kan grubundaki anne adaylarının sütü yoğurt veya peynir olarak tüketmeleri tavsiye edilir.

Gebeler diyet yapabilir mi?

Gebeler diyet yapabilir fakat bu kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Anne adayının bilinçsiz bir şekilde yapacağı diyet bebeği üzerinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here