Gebelikte en sık görülen şikayetler nelerdir?

0
18

Gebelik başlangıcından sonuna kadar annede fizyolojik hormonal değişiklikler meydana getirir. Bu değişiklikler yanında bazı sorun diye nitelendirilebilecek şikayetleri de yanında getirir. Esasında gebelikte görülen şikayet edilecek sorunların temelinde bebeğin vücutta yer edinmesi ve vücudun bebeğe alışma süresinde ve bebeğin anne vücudundan ayrılması yakınlaştığı dönemde olur. Yani belirgin şikayetler ilk üç ay ve son aylarda gerçekleşir.

Gelip geçici ve tatlı şikayet olarak nitelendireceğimiz sorunların başında, vücuttaki kilo artışı ve hormonlarla beraber bazı eklemlerde gevşemelerdir.

Bu yazımızda sizler için gebelikle en sık rastlanan şikayetler ve bu sorunları kolay yoldan nasıl anlatacağınız ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Mide bulantıları kusma;

Gebelik döneminin en zor anları mide bulantılarının olduğu dönemdir. Bütün gebe kadınlar bu dönemden oldukça rahatsız olurlar bu dönem gebeliğin 5. haftasında başlayıp 14. haftasına kadar devam etmektedir. Bazılarında istisna olarak 9 ay boyunca sürenleri de vardır. Bulantılara karşı doğru beslenmek çok önemlidir. Yağlı ağır yemekler yerine mideyi yormayacak rahatlatacak besinler tüketilmelidir. Bol sıvı tüketmek az ve sık yemek yemek, yemeklerin üzerine asitli ve sıcak içeçekler içmekten kaçınmak yemekten sonra bir şey içmek istenirse yarım saat sonra içmek faydalı olacaktır. Muz mide bulantısına karşı iyi gelmektedir. Fazla tüketildiğinde kalori artırımına gidilip kilo yapabilir buna da dikkat etmek gerekir. Yine naneli şekerde ferahlatma hissi verir mide bulantısını engeller. Bir de beyaz leblebi yemek mide bulantısını bastırmasında etkili olduğu görülmüştür.

Gebelikte Kabızlık

Kabızlık;

Hamilelikte oluşan progesteron hormonu ile düz kasların yavaşlamasıyla midenin boşalma zamanı uzamaktadır. Buna bağlı olarak sıvı emilimi artar ve dışkılama zor olur. Ayrıca büyüyen bebekte bağırsaklar üzerine baskı yapacağı için kabızlık yaşanabilir. Hamilelikte kullanılan kan ilaçları da kabızlığa yol açar. Kabızlığa karşı bol su içilmeli, lifli gıdalar tüketilmelidir.

Gebelikte Kalp Çarpıntıları

Kalp çarpıntılar;

Hormon değişikliği ile kalp çarpıntıları olması mümkündür. Sık sık tekrarlayan çarpıntılar var ise bunun için bir uzmana görünülmeli bir kalp hastalığına işaret edebilir. Çay ve kahve tüketiminin fazla olması kalp çarpıntısının nedenlerinden olabilir. Bu tür gıdalara dikkat ederek az tüketmek gerekir .

Hamilelerde basit işler bile yorucu olduğundan yorucu işlerden kaçınmak gerekir, bu tür durumlar oluştuğunda nefes alamadığınızı hissedersiniz. Nefes almaktaki zorluk rahmin büyümesi ile oluşur. Bu tür durumlarda yine kalp çarpıntısı olur. Anne adayının kendini iyi tanıması, kalp çarpıntısının hangi durumlarda ortaya çıktığını anlaması gerçek bir kalp sorunumu yoksa yapılan eylemlerden dolayı mı olduğunu ayırt etmesi gerekir.

Anne adayının kalp çarpıntısı oluştuğunu hissettiği an sırt üstü yatarak derin derin nefes alıp vererek kalp çarpıntısının normale dönmesini beklemeli stresten uzak durmalıdır.

Gebelikte Sırt Ağrıları

Sırt ağrıları;

Fazla kilolar ile birlikte karın kaslarının gerilmesi ve genelde bebeğin büyümesi ile ağırlıktan dolayı olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonları da sırt ağrılarına neden olmaktadır. Yine stres, duruş ve hormonların değişmesi de sırt ağrılarının nedenleri orasındadır.

Uykusuzluk; genelde son aylarda ortaya çıkar bebeğin vücuda verdiği huzursuzluktan kaynaklandığı gibi hamilelik ile değişen hormonel ve duygusal nedenlerlede bebeğine yetemeyeceği kaygısı gibi bir çok neden uykusuzluk hali yapabilir. Bu tür durumlarda kesinlikle uyku hapları kullanılmalı, sakinleştirici şuruplar dahi doktora danışılmadan alınmamalıdır. Bu problemin doğal yöntemlerle giderilmesi gerekir. Akşamları sindirimi zor yemeklerden kaçınılmalı, imkan varsa dışarıda kısa bir yürüyüş yapılarak, yatmadan önce süt, ıhlamur çayı veya elma tüketilmeli, çay kahve, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Bunlar yapıldığı taktirde uykuya daha rahat geçiş yapılabilir.

Gebelikte Varis

Varis;

Hamilelikte bebeğinin taşınmasında rol oynayan ayaklar bu yükü taşıyamadığı için varislerin oluşmasına daha önce varis varsa bunların daha hızla büyümesine neden olur. Var olan varislerin hamilelikten önce tedavi ettirilmesi gerekir. Hamilelik aşamasında varis tedavisi bebeğe ne gibi etkiler bırakacağı bilinmediği için önerilmez. Varislerin oluşumu genelde ikinci gebelikte daha çok görülmektedir. Önlemek için hamileliğe uygun egzersizler yürüyüşler yapılabilir, fazla kilo alınmaktan kaçınılmalıdır. Anne adayları vakit bulundukça ayakları yukarı kaldırıp dinlendirmeli, yatarken sol tarafa yatılmalı ve imkan varsa varis çorabı kullanılması varisi önlemeye etkili yöntemlerdir.

Gebelikte Ödem

Ödem;

Hamilelik döneminde damarlarda dolaşan kanın hacmi yarı oranda artar. Artan kan hacmiyle birlikte damarlarda da genişleme olur. Fazla sıvının bir kısmı doku içinde hücrelerin arasında birikir. Bu durumda oluşan şişliklere de ödem denir.

Ödem oluşumunu aza indirmek için yeteri kadar tuz tüketilmeli aşırı tuz tüketimine gidilmemelidir. Tuz sıvı tutumunu sağladığı için ödem oluşumunda etkilidir. Protein ve kalsiyum destekli düzenli beslenilmeli, yürüş yapılmalı, daha rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Hamilelikte bir dereceye kadar ödem normaldir aşırı ise doktor kontrolünde değerlendirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here