Gaziantep’in Yöresel Yemekleri

0
86

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Antep, bu medeniyetlerin kültürleri, tarihi ve yapılarını taşımaktadır. Çeşitli kültürlerin buluştuğu ve tarih sahnesinde önemli bir yere sahip olan Gaziantep, yalnızca tarihi, doğası ve kültürel özellikleri ile değil, mutfağı ile de oldukça meşhur.  Bilinen 250’den fazla yemeği arasında Türk mutfağını temsil eden, lezzeti bol ve en meşhur Gaziantep yöresel yemekleri bu yazımızda listeledik…

Baklava 

Antep deyince ilk aklımıza gelen lezzet baklava oluyor. Üzerinde fıstığı, çıtır çıtır lezzeti ile her mevsimin tatlısıdır. Türk mutfağının en meşhur tatlılarından biri olan baklavanın tarihi çok eskilere gidiyor. Baklava nasıl yapılır diye merak ediyorsanız şu videoyu izleyebilirsiniz.

Antep Mutfağı Çorbaları 

 

Antep mutfağında meşhur olmuş birçok farklı çorba var. Bunlar arasında dövmeli alaca çorbası, pirinç çorbası, lebeniye çorbası, yoğurtlu dövme çorbası en meşhurları. Yine maş çorbası da Antep mutfağı lezzetleri arasında yer alıyor. İştahınızı kabartacak birbirinden lezzetli çorbalar ile yemeğe başlayın. Antep’e gelirseniz, Lebeniye çorbasının tadına bakmadan geri dönmemenizi öneriyoruz.

Antep Kebapları 

Gaziantep’in yöresel yemeklerinden bahsederken kebapları es geçmek olmaz. Tike kebabı olarak bilinen Kuşbaşı Kebap, sarımsak ve soğan kebabı, kıyma kebabı, patlıcan kebabı, yoğurtlu kebap, cartlak kebabı olarak da bilinen ciğer kebabı, en meşhur Gaziantep kebaplarından.

Gaziantep Hamur İşleri 

Hamur işleri, Gaziantep mutfağı yemekleri arasında önemli bir yer tutar. Başta lahmacun olmak üzere; Antep sofralarında peynir semseği, şekerli pide, tatar böreği, pisi böreği, omaç, peynirli pide, şiş börek ve bazı en meşhur hamur işlerinden.

Gaziantep Diğer Meşhur Lezzetleri 

Mezeler, dolmalar, pilavlar, piyaz ve salatalar ve kavurmalar da Gaziantep mutfağında önemli bir yer tutuyor. Patlıcan dolması, pancar sarması, saçma tavası, sarımsak tavası, etli dövme, yeşil zeytin piyazı, bakla tavası, ötçe, pancar kavurma, tarhana eritmesi, loğlaz, firik pilavı, çağla aşı, buğulama aşı yemekleri de Gaziantep’in meşhur yemekleri arasında yerini alıyor.

Gaziantep Meşhur Tatlıları 

Gaziantep’in meşhur yemekleri saymakla bitmez. Biraz da tatlılara bakalım… Baklavanın yanı sıra; bülbül yuvası, fıstıklı sarma, kadayıf, lokma tatlısı, zerde, nişe helvası, guymak ve kaygana en meşhur Antep tatlıları arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here