Folik Asit Nedir? Gebelikte Ne İçin Kullanılır? Ne işe Yarar ?

0
28

Gebeliğe hazırlık yapan ve gebe kalanların kullandığı bir vitamin şeklidir folik asit. Doktor bunu hamileliğin ilk 2 haftasında gerekli görür ve anne adayının kullanması için reçetesine ilk olarak bu ilacı yazma gereksinimi duyar. FolikAsit B9 vitamini olarak kullanılır. Bunun nedeni hamilelikte kötü hastalıkların yaşanmaması durumlarında, her türlü olası felç durumlarında, kalp krizi durumlarında bu risklerin çıkmasını önlemek amaçlı kullanılır. Ayrıca zayıf ve güçsüz kadınların ilk aşamalarda bu vitamini alması bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine, hastalıklara maruz kalmamasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle gebelikte folikasit’in kullanılması çok ama çok önem taşımaktadır. FolikAsit nedir, gebelikte niçin kullanılır sizlere bu konu hakkında detaylı bilgileri sunmak istiyoruz. Umarız sizlere bu konu hakkında detaylı bilgileri doğru bir şekilde sağlarız. Bunun için yazımızı okumaya devam ediniz.

FolikAsit’in Hamilelere Katkısı

  • Hamile kadını her türlü olası rahatsızlıklardan kurtararak daha sağlıklı bir gebelik sürecine hazırlar. Böylece anne adayı daha sağlıklı bir bebek dünya’ya getirir.
  • B9 takviyesi yapan bu vitaminde her türlü vitamin yeterli bir şekilde sağlanmıştır. Anne her ne kadar yetersiz beslense bile bu takviye sayesinde güç toplayacak daha sağlıklı bir bebek doğuracaktır. Özellikle FolikAsit’in bebeğin sağlığı açısından çok sağlıklı olduğu ve bebekte zekâ gelişimine katkıda bulunduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.
  • Doktor tarafından hamile kalmak isteyenlere ve daha sonra hamile kaldıktan sonra hamileliğin ilk haftalarına doktorun gerekli duyduğu folikasit’in alınımı oldukça önemlidir. Mutlaka düzenli bir şekilde alınması gerekir. Eksikliğinde istenmeyen rahatsızlıklar gebelik aşamasında gelişebilmektedir. Bunlardan başlıcalarını saymak gerekirse başta kalp krizi riski, felç, damar tıkanıklığı ve diğer rahatsızlıklar gelişebilir. Bunun için daha sağlıklı damarlara ve kalbe sahip olmak için bu ihtiyacı düzenli bir şekilde almak oldukça önem taşımaktadır.
  • Gebe kadın folikasit eksikliğinde aşır yorgun halsiz ve sürekli uyuma ihtiyacını kendinde bulur. Ayrıca en kötü belirtileri bu eksiklikte ortaya çıkan dikkat dağınıklığı, unutkanlığın ilerlemesidir. Daha sağlıklı bir beyin için hafızaya iyi gelen sizi ve bebeğinizi koruyan folikasit kullanımına önem vermelisiniz. FolikAsit’in hamilelere katkısı oldukça büyüktür. Bunun için doktor kontrolü altında alınması gerekir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here