Ev Yapımı Cips Nasıl Yapılır?

0
46

Evde cips yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Evde cips marketlerde satılan cipslerden çok daha sağlıklı ve lezzetli olur. Evde yaptığınız cipsin malzemesi boldur, çocuklarınız için herhangi bir koruyucu maddesi bulunmadığından dolayı endişe etmenize gerek yoktur.

Evde yaptığınız cipste trans yağ bulunmamaktadır. Tüm bunları düşündüğümüzde cipsi evde yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyor, tarifimize geçiyoruz.

Yapılışı
Patateslerimizi soyuluyoruz ve yıkıyoruz ardından havlu peçete ile kuruluyoruz. Sonra ince ince ve halka şeklinde kesip yağlı kâğıt koyduğumuz tepsimize diziyoruz. Ardından sos hazırlıyoruz

Sos için gerekli malzemeler;

  • 1 adet patates küçük boy
  • bi tatlı kaşığı biber salçası
  • bir tutam kimyon
  • bir tutam karabiber
  • bir tutam tuz
  • bir tutam pul biber

Malzemelerin hepsini iyice karıştırıyoruz. Patateslerin üzerine azar azar sürüyoruz hepsine sürdükten sonra patateslerin diğer yüzüne de sürüyoruz ve önceden ısıtılmış fırınımıza koyuyoruz ortalama 5 dk sonra tekrar bakıyoruz eğer olduysa fırını kapatıyoruz olmadıysa bir 10 dk daha bekledikten sonra fırınımızı kapatıyoruz patates cipsimiz hazır.

Sadece patatesli olmak zorunda değil
Patatesli değildi sebzeli cips de yapabilirsiniz. Örneğin kabaklı cips, patlıcanlı cips yapmak için de ince halka şekilde uygulayıp hiçbir şey sürmeden fırınlayıp üzerine yoğurtlu sos yapabilirsiniz veya sebzeleri kıyma seklinde doğrayıp köfte harcı ile yoğurun. Sonra köfte sekline getirip ardından incecik şekilde yağlı kağıdın üzerine dizip aynı patates cips sosunu onların üzerine uygulayıp diğer tarafına uyguladıktan sonra fırına verebilirsiniz. Önemli olan sebze harcını mümkün olduğu kadar küçük ve ince şekilde yapmaktır

Bir diğer seçenekte havuç tan yapabilirsiniz onu da ince şekilde kesip üzerine hiçbir şey sürmeden fırınlayıp fırından aldıktan sonra üzerine yoğurtlu sos döküp soslu havuç cips olarak çocuklarınıza verebilirsiniz.

Evde cips yapmak çok zor değil. İstediğiniz sebzeden cips yapabilir ister yoğurtlu soslu ister salçalı soslu yapabilirsiniz. Siz damak zevkinize hangisi uygunsa onu yapabilirsiniz.

Koruyucu madde ve trans yağı içerdiğinden dolayı marketlerde satılan sağlıksız cipslere para vereceğinize tamamen doğal ve bol malzeme ile damak tadınıza uygun olarak cipslerinizi evde yapabilir, farklı lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca yemek yemesi zor çocuklarınız için yağmiktarını azaltarak, evde yaptığınız patates cipslerini verebilir ve baharatlar ile iştahını da artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here