Çitlembik Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
31

Günümüzde çokça kullanılan harika bitkilerden biri de çitlembik bitkisidir. Bazı niteliklerinin bulunduğu bu harika bitki türü özellikle de bazı hastalıklara faydalı olması sayesinde uzmanlar tarafından önerilen bitkiler listesinde yer almaktadır. Peki çitlembik nedir faydaları nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevapları sizlere hemen sunalım. Bu harika bitki türünün faydaları hakkında bilgiler sunmadan önce ilk olarak genel nitelikleri hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Çitlembik Bitkisi Nedir?

Çitlembik bitkisi karaağaçgiller ailesinden olup toplam 70 farklı türü bulunan bir tür sakız ağacının meyvesidir. Meyveleri fıstık tadında olan çitlembik bitkisinin en belirgin özelliği ise hekimlikte meyvesi, yaprakları, tohumları ve sakızı kullanılmasıdır. Birçok aktarlarda satışa sunulan bu harika bitkinin aynı zamanda hazır poşetler halinde satışa sunulan bitkisel çayı da bulunmaktadır.

Çitlembik Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Çitlembik bitkisinin genel nitelikleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika bitkinin faydalarının neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. İşte çitlembik bitkisinin faydaları ise şunlardır;

  • Ayak terlemesini ortadan kaldırıyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri ayak terlemesi sorununu ortadan kaldırmasıdır. Meydana gelen ayak terlemesi sorununda oldukça etkili olan çitlembik bitkisi bu özelliği sayesinde günümüzde birçok ayak terlemesi giderici ürünlerin içeriğinde kullanılmaktadır.
  • Yaralara iyi geliyor: Çitlembik bitkisinin başlıca faydalarından vücutta meydana gelen yaralara fayda sağlamasıdır. Özellikle de hafif dereceli yaralanmalarda oldukça etkili olan çitlembik bitkisi bu önemli niteliği sayesinde uzmanlarca tavsiye edilmektedir.
  • Böbrek kumlanmalarının dökülmesinde oldukça fayda sağlıyor: Bu harika bitkinin harika faydalarından biri de böbreklerde oluşan kumlanmaların dökülmesini sağlayabilmesidir.
  • Mide ağrılarınaiyi geliyor: Çitlembik bitkisinin faydalarından biri de mide ağrılarına iyi gelmesidir. Özellikle de hafif dereceli mide ağrılarına fayda sağlaması sayesinde günümüzde çokça tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır.
  • Öksürük kesicisidir: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de harika bir öksürük kesici olmasıdır. Özellikle de kış aylarında soğuk algınlıklarına bağlı olarak meydana gelen öksürüklerin giderilmesinde oldukça faydalı olan çitlembik bitkisi bu sayede de uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Makalemizde de görüldüğü üzere harika bitkilerden olan çitlembik bitkisi bazı hastalıklara faydalar sağlamaktadır. Yukarıdaki sağlık sorunlarınızın oluşması durumunda ilk olarak doktora başvurunuz. Sonrasında doktorunuzun da uygun görmesi durumunda tedaviye ek olarak çitlembik bitkisinden faydalanınız. Makalemizde çitlembik nedir faydaları nelerdir konusu hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra makalemizi burada tamamlamaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here