Balık Yağı ve Kolesterol İlişkisi

0
18

Balık yağı, içerisinde en çok omega 3 barındıran gıda maddesidir. Vücuda çeşitli yararları olduğu gibi kolesterol açısından da bulunmaz bir nimettir. Bu makalemizde, balık yağı ve kolesterol arasındaki ilişkiyi hep birlikte inceleyeceğiz.

1-) Doğal ve Güçlü Balık Yağının Kolesterole Etkileri

Balık yağı, zararlı kolesterolünüzü kontrol altına alınmasına ve hatta azaltmasına yardımcı olur. Ayrıca balık yağı, atardamarlarınızda oluşabilecek herhangi bir çatlama ya da yırtılma sorunun önlenmesini sağlar. Aslında balık yağı, atardamarlarınızı çok daha elastik tutmaya yardımcı olur ve bu sayede sertleşmesini ve çatlamasını önler.

2-) Balık Yağı İyi Kolesterolü Artırır

Evet, vücutta hem iyi hem de zararlı kolesterol bulunur. Balık yağı, bu iyi kolesterolü artırır ve kötü kolesterolünde etkisiz hale gelmesine yardımcı olur. Balık yağı, çok miktarda sağlıklı yağ asidi içerir ve bu asitler kalbinizi sağlıklı tutmak için çok etkilidir.

3-) Bir Günde Ne Kadar Balık Yağı Tüketmelisiniz?

Kolesterolü kontrol altına almak ve kalp hastalığını önlemek için almanız gereken balık yağı miktarı günde 1.000 ila 2.000 miligram arasındadır. Daha fazla alırsanız, ciddi yan etkiler yaşayabilirsiniz, bu nedenle balık yağını bir uzman kontrolünde de alabilirsiniz.

4-) Balık Yağının Vücuda Girdikten Sonraki Etkileri

Balık yağı, içerisindeki Omega 3 yağ asitleri kanınızı inceltmeye yardımcı olur, böylece pıhtı oluşmasını önler. Pıhtılar size kalp krizi geçirtebilir ve ayrıca felç olmanıza neden olabilir. Balık yağı yani omega 3 yağ asidinin, kalp dostu olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yağ asitleri, aynı zamanda damar duvarlarınızdaki tüm zararlı tabakaların kazınmasına yardımcı olur ve tabakaları sindirim sistemine gönderir. Hipertansiyon(yüksek tansiyon) da balık yağı ile kontrol edilir ve balık yağı kan basıncını düşürür. Daha düşük kan basıncı daha az kalp problemi demektir. Bu yağı, balık tüketimi haricinde, kapsül haplarla da kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here