B6 Vitamini Eksikliği – B6 Vitaminin Faydaları

0
2

B6 vitamini; piridoksin adıyla bilinen sağlık açısından son derece önemli, faydalarını ve önemini yeni yeni keşfettiğimiz, B vitaminleri grubundan B12 ile benzer yapı ve özelliklere sahip bir vitamin çeşididir. Peki, B6 vitamini ne işe yarar?

 

B6 VİTAMİNİNİN FAYDALARI

B6 vitamini vücudumuzdaki pek çok geni çalıştırarak metabolizmayı düzenler.

Enzimlerin üretilmesine yardımcıdır.

B6 vitamini ile yağ ve karbonhidratların yakılarak enerjiye dönüşmesi mümkün olduğundan sağlığına dikkat etmek isteyenlerin üzerinde durması gereken bir vitamin çeşididir.

Kan yapıyor. B6 vitamini B12 vitamini ve demir ile beraber kan için önemli olan üç büyük unsurdan bir tanesidir. Kana kırmızı rengini veren hemoglobin maddesinin demirden sentezlemesini sağlamaktadır.

B6 eksikliği yorgunluğa yol açmaktadır. B6 vitamininin eksikliğinde halsizlik görülebilen en önemli belirtilerden biridir.

B6 vitamini B grubundaki diğer B12 vitamini gibi hemeosistin seviyesini düzenleyerek yeterli alımında kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

B6 vitamini beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlamaya da yardımcıdır. Bu yüzden beynin çalışmasını sağlar.

Nörotransmitterlerden biri olan serotoninin üretilmesini sağlayarak mutluluk veriyor.

Serotonin isimli mutluluk hormonunu salgıladığı için depresif hallere de iyi geliyor.

Zihin kabiliyetini koruyarak hafızayı ayakta tutuyor.

B6 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

ABD’deki Tufs Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre B6 eksikliği sanıldığından daha fazla. Uzmanlara göre risk altında olanların çoğu doğum kontrol hapları kullanarak istenmeyen gebelikten korunan kadınlar, 65 yaş üstü kişiler ve sigara bağımlılarından oluşuyor. Böbrek, mide ve bağırsaklarında sıkıntı ya da bir çeşit hastalık olan insanlar ve alkol kullanan kişilerde de B6 eksikliği bulunabilmektedir.

Deride kızarıklık ya da yara görülmesi bir B6 vitamini eksikliğine işarettir. Bunun dışında dilde şişme, kansızlık, yorgunluk ve halsizlik de birer B6 vitamini eksikliği habercisidir. Bu durumda en yakın zamanda bir doktora danışmak gerekmektedir. B6 vitaminin eksikliği çoğunlukla B12 ve folik asit eksikliği ile beraber görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here