B12 İğnesi Dodex Kullanımı

0
9

B12 vitamini B vitamin grubuna ait metabolizma için yardımcı bir vitamindir. Yeterli düzeyde alınamaması ya da besinlerden emilememesi durumunda ortaya çıkan B12 vitamini eksikliğinde doktor kontrolünde Dodex isimli iğne uygulanır. Dodex B12 eksikliğini gidererek vücudun ihtiyacını karşılar.

B12 eksikliği ileri yaşlarda fazlaca görülmektedir. Yaş arttıkça vücudun besinlerden vitamin emme kapasitesi düştüğünden dolayı bu durum daha sık görülmektedir. B12 eksikliği hamilelik döneminde de görülebilir, Hamilelik döneminde görülen B12 eksikliği için hemen önlem alınmalıdır.

Hamilelik döneminde B12 eksikliği kısırlığa ve düşüğe sebep olabilir. Ayrıca hamilelik döneminde devam eden B12 eksikliği erken doğuma da sebep olabilir. Bu sebeplerden dolayı gebelik döneminde B12 kontrolü sıklıkla yapılmalı ve gerekiyorsa doktor kontrolünde B12 İğnesi Dodex kullanılmalıdır.

B12 genellikle yumurta, peynir, balık ve hayvansal gıdalarda bulunur. Gıda alımlarının azaldığı ya da yoğun performans sergilenmesi gereken durumlarda B12 iğnesi önerilebilir.

Dodex B12 Vitamin İğnesi İçin Dikkatli Olunacak Durumlar: 
 • Bu ilaç hiçbir zaman intravenöz yolla uygulanmamalı, kas içine enjeksiyonla yapılmalıdır.
 • Devam tedavisi esnasında tedaviye direnen bir durum ortaya çıkması halinde, bunun için 3-6 ayda bir periyodik muayene olunuz.
 • Bu ilacın uygulamasında, kloramfenikol kullanma, siyanokobalaminin iyileştirme etkisini azaltabilir.
 • Dodex B12 Vitamin İğnesinin Yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.
 • Tedavi esnasında hamilelik fark edilirse, doktor veya eczacıya danışın.
 • Dodex B12 Vitamin İğnesi anne sütüne geçer, ancak bilinen bir zararı yoktur. Emzirme dönemleri için ilacı kullanmadan önce doktor veya eczacıya danışın.
 • Dodex B12 vitamin iğnesi Prematüre bebek ve yeni doğana uygulanmaması gerekir. 3 yaşına kadar olan çocuklarda toksik ve alerjik reaksiyonlara neden olur
 • Normal şartlar altında uygulamasında, bu ilaçtan ya da bu ilaçla beraber alınan ilaçtan kaynaklandığı şüphe edilen bir anormallik görüldüğünde Dodex B12 vitamin iğnesi uygulamasını durdurup, durumu derhal doktora bildirin, en yakın hastanenin aciline servisine başvurunuz.

DODEX 1 ml 1000 mcg 5 ampül Kullanmadan Önce

Eğer;

 • B12 vitamini veya DODEX’in bileşenlerine karşı aleıjiniz var ise kullanmayınız.
 • Kanda Bı2 vitamini konsantrasyonunun yüksek olduğu görme siniri hastalıklarında (optik nöropatiler) (Leber hastalığı) kullanılması uygun değildir.

DODEX’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • Yalnızca kas içine uygulanır.
 • B12 vitamini, eksikliğine bağlı hastalıkların kesin bir teşhisi konmadan kullanılmamalıdır.
 • İdame tedavisi sırasında tedaviye dirençli bir durum ortaya çıkabilir. Bunun için 3-6 ayda bir periyodik muayene gerekir.
 • B12 vitamini uygulanması esnasında, kloramfenikol kullanılması siyanokobalamine karşı tedavi edici etkiyi azaltabilir.
 • Tedavi esnasında enfeksiyon, folik asit kullanımı, anemi (kansızlık), üremi (kanda üre miktarının fazla olması) gibi durumların ortaya çıkışı da tedavinin etkinliğini azaltabilir. Ağır anemi ve doku anoksisi (oksijensiz kalma) olan hastalarda ve yaşlılarda acil önlemler gerekebilir.
 • Astım, ürtiker, egzama gibi allerjik hastalığınız varsa siyanokobalamin kullanmadan önce deri testi yaptırarak aşırı duyarlı olup olmadığınız araştırılmalıdır.
 • DODEX, hiçbir zaman intravenöz yolla uygulanmamalı, kas içine enjeksiyonla uygulanmalıdır.

DODEX’in yiyecek ve içecek ile kullanılması

Yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

Hamilelik

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

B12 vitamini anne sütüne geçer ve bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

DODEX’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Bu tıbbi ürün her bir ampülde 15,0 mg benzil alkol içerir. Prematüre bebekler ve yeni doğanlara uygulanmaması gerekir. Bebeklerde ve 3 yaşma kadar olan çocuklarda toksik reaksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

Bu tıbbi ürün her bir ampulde 1 mmol (23 mg)’ den daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında sodyum içermemektedir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

B12 vitamini eksikliği görülen hastalarda, B12 vitamini ile kloramfenikolün birlikte kullanımı B12 vitaminine karşı, kan ve kan hücre yapımı ile ilgili (hematopoetik) yanıtı engelleyebilir. Metotreksat, primetamin, kolşisin ve paraaminosalisik asit gibi enfeksiyona karşı kullanılan ilaçlar, B,2 vitamini için teşhis amacıyla yapılan mikrobiyolojik kan tahlillerinde yanlış sonuçlar verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here