Amorotik Kalıtsal Akıl Geriliği Nedir ?

0
31

Küçük çocuklarda meydana gelen, körlük ve geri zekalılık gösteren öldürücü bir hatalıktır. Bebek 6 aylık oluncaya kadar her şey normal şeklindedir. 6. ayından sonra gelişimi zayıflayan bebek, gerilemeye başlar. Bebekte cansızlık, körlük, adale zafiyetleri ve sonrasında izpazmoz ve ihtilaç belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Bu Hastalığın Nedeni Nedir?

Bebek aldığı besinlerdeki yağlı maddeleri kullanma imkanına sahip değildir. Bu maddeler kullanılmadığı için beyinde toplanarak, beyin hücrelerini tahrik etmeye başlar.

Amorotik kalıtsal akıl geriliği hastalığı, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre bebeğin kanındaki bazı enzimlerin eksik olduğunu tespit etmiş durumdalar. Bu enzimlerin vücuttaki görevi ise, metobolizmada şeker türlerinden biri olarak görev yapmaktadırlar.

Teşhisi Nasıl Konur?

Bebeğin gözlerini bir oftolmoskop ile muayene edildiğinde, retinada kiraz kırmızısı karakteristik anormaliliğinde olan bir nokto görülmesi ile teşhis konur.

Amorotik kalıtsal akıl geriliği, Aile Hastalığı Mıdır?

Amorotik kalıtsal akıl geriliği, aile hastalığıdır. Bir ailede bu hastalığa sahip bir çocuk varsa, bundan sonraki doğacak dört çocuktan birinde aynı hastalığın görülme oranı oldukça yüksektir.

Anne ve babanın enzimlerinde kısmi de olsa bir noksanlık varsa, yine bu hastalıkla karşılaşılma riski yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here