Akne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0
26

Akne çok fazla rastlanılan bir cilt sorunudur. Ergenlik dönemlerinde oldukça fazla görülür. Ergenlerin %90’ını etkiler. Özellikle bu yaşlardaki insanların en önemli estetik sorunlarının başında gelir.

Akne (Sivilce) Nedir?

Ergenlik dönemlerinde cilt altlarında normalin üzerinde bir yağ olur ve bunun neşeni yağ bezlerindeki bozulmadır. Derinin yağ oranının fazla olduğu bölgelerde kırmızı benekler, siyah ve beyaz noktalar biçiminde kendini gösterir. İltihaplı tipleri olan püstül denilen tipide vardır. Toplum tarafından aknelere sivilce denilir. Hormon düzeyinin bozulduğu gebelik, menopoz gibi dönemlerde de görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır.

Akne Belirtileri Nelerdir?

 • Siyah noktalar
 • İçi irinle dolmuş kırmızı şişkinlikler
 • Aknelerden daha büyük olan kistler ve nodüller

Akneler Nasıl Engellenir?

 • Düzenli uyku
 • Günde iki kez yumuşak sabunla yüzün yıkanması
 • El ve tırnak temizliğine özen göstermek
 • Sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması
 • Akneleri artıran gıdaların tüketilmemesi
 • Güneşte uzun süre kalınmaması
 • Stresten uzak kalmaya çalışılması
 • Doktorun tavsiyelerine uyulması

Tedavisi Nasıldır?

Akne lezyonlarının yok edilmesi ve yenilerinin oluşmasını engellemek şeklinde bir yöntem uygulanır. Uzun süreli bir uygulamadır ve vücudun tedaviye yanıtı geç olmaktadır. Sabır bu aşamada çok önemlidir. Şiddeti hafif olan aknelerde cildin kurumasına yol açmayan dermokozmetik ürünleriyle ve yumuşak hareketlerle cildi temizleme uygulaması yeterli olabilir. Daha şiddetli ve rahatsız edici durumlarda bir hekime görünmek en doğru yoldur.

Oluşan Akne İzleri Nasıl Geçer?

Aknenin şiddetine göre deriye uygulanacak ürünler farklılık gösterir. Bunun için uygun losyonlar, kremler ya da ağızdan alınan ilaçlar mutlaka hekime başvurulduktan sonra kullanılmalıdır. İlaç tedavilerine direnç gösteren durumlarda zaman zaman lazer tedavisine başvurulabilir. Kendi başınıza, bilinçsizce ya da kulaktan dolma fikirlerle cildinize yapacağınız müdahaleler büyük olasılıkla cildinizde kalıcı izler bırakacaktır. Akneleri görünmez kılmak için kullanılan bazı kozmetik ürünler durumu çok daha zorlaştırabilir ve akneleri daha da azdırabilir.

Özellikle ergenlik dönemlerinde oluşan akne denilen bu sivilceler doğal bir süreç gibi algılanmalıdır. Ergenlik döneminin sonunda kendiliğinden geçerler ve çoğu zaman da iz bırakmazlar. Fakat sivilcelerin oluştuğu bu dönemde cilde yapılan yanlış müdahaleler, kirli el ya da tırnakla sıkılan aknenin mikrop kapması gibi durumlarda sivilce daha da kötüleşecek ve enfeksiyon kapacaktır. Bu enfeksiyonların tedavisinden sonra iz kalma oranı çok yüksektir. Bu nedenle çok fazla temas edilmeden hafif ürünlerle hafif hareketlerle temizlikler yapılmalı. Güneşe çok fazla maruz bırakılmamalı, sivilcelerin geçme süresi bitene kadar çok fazla yağlı ürünler yenmemelidir. Bu süreç bir süre sonra kendiliğinden tamamlanacak ve sivilceler kendiliğinden yok olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here