Ahşap boyama nedir – Ahşap boyama nasıl yapılır?

0
93

Ahşap boyama çoğunlukla kadınlar arasında günümüzün en sevilen hobileri arasında yer almaktadır. Öğrenmesi çok kolay olan ahşap boyamanın nasıl yapıldığını bu yazımızda sizlere aktaracağız.

Ahşap boyamanın faaliyet alanları ve amaçları saymakla bitmiyor; Kadınların eski ev eşyalarını değerlendirmesinde, evden çalışarak yaptıkları ürünleri satması ve ev ekonomisinde katkı gibi bir çok noktada yer edinmiştir.

Ahşap boyama nasıl yapılır
Ahşap boyama nasıl yapılır

Ahşap boyama nedir?

Yıpranmış – kullanılmayan ya da yeniden tasarlanacak ahşap eşyaları boyayarak yapılan işleme denilir. Bu hobi sayesinde zevkinize ve yaratıcılığınızı konuşturarak kendi ürünlerinizi tasarlayabilir, eski atmaya kıyamadığınız çeyizlik sandığınıza yeni bir görünüm kazandırarak evde yerini korumasını sağlayabilirsiniz.

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap boyama işi çok eski zamanlardan bu yana devam eden bir sanattır. Çok farklı yöntemleri olmakla birlikte kullanılan malzemeler de farklılıklar göstermektedir.

Aşağıda ahşap boyamanın nasıl yapıldığı ile ilgili teknik bilgiler ve diğer detayları bulacaksınız.

Malzemeler : Boyamayı düşündüğümüz ahşap obje ( kullanmadığımız herhangi bir ahşap veya daha gösterişli olmasını istediğimiz ve günlük hayatta kullandığımız ahşap malzeme de olabilir)

  • zımpara
  • akrilik boya
  • farklı kalınlıkta işimize yarayacağını düşündüğümüz fırça veya fırçalar
  • vernik (isteğe bağlı olarak yarı mat boya da olabilir)

Yapılışı: İlk olarak işlemimize ahşap objemizi zımparalayarak başlıyoruz. Objemiz ne olursa olsun zımpara işlemini atlamamamız gerekiyor. İyi zımparalamama durumunda boya istediğimiz şekilde durmayabilir. Daha sonra kuru bir bezle objemizi toz kalmayacak şekilde siliyoruz. Objemizin yeterince temizlediğinizden emin olduktan sonra ahşap objeye ilk kat boyamızı sürüyoruz. İlk kat boya iyice kuruduktan sonra su zımparası ile hafif bir şekilde yeniden zımparalıyoruz. Daha sonra ikinci kat boyayı sürebiliriz.

İlk kattan ziyade objemizin rengini gösterecek olan ikinci kat boya olacağı için ikinci kat boyada oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. İkinci kat boyayı da sürüp kurumasını bekledikten sonra istediğiniz herhangi bir ahşap boyama tekniğini kullanarak objenizin daha gösterişli hale gelmesini sağlayabilir veya hiç o işlemlere gerek duymadan objeyi vernikleyerek kullanmak istediğiniz yere bırakabilirsiniz. Sade kullanmak yerine Ahşap Boyama Tekniklerini kullanmak isteyenler için transfer tekniği şu şekilde uygulayabilirsiniz.

Akrilik boyayı su ile bire iki su oranında incelttikten sonra yassı şekilde olan fırça ile ahşap objeye bir kat sürülür. Kuruduktan sonra ince zımpara ile zımparalanır. Bu şekilde fotokopinin ahşap yüzeye pürüzsüz şekilde yapışması sağlanır. Yapıştırma işlemi için transfer tutkalı kullanılıp işlem tamamlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here