Ağız Kokusunun Nedenleri Ve Tedavisi

0
18

Kötü bir ağız kokusu gerçekten çok rahatsız edici bir durumdur. Hele hele kişinin kendi ağzının koktuğunu bilmemesi, fark edememesi çok daha rahatsızlık vericidir. Kişi, İnsanların kendisinden uzaklaştığını, sohbetten kaçtıklarını fark edemez ve kendisine nefesinin koktuğu söylenemediği için ancak uzaklaşmak yolunu seçen insanlar kendisinden kaçarlar. Burası da işin en üzücü yanıdır. Çünkü insanların sizden hagi sebepten dolayı kaçtığını bilemiyor, sorduğunuzda da size söyleyemiyorlar. Sebebi ise sizi rencide etmek istememeleridir aslında. Bunun için kötü ağız kokularından kurtulmanın yollarını aşağıda sizler için sıraladık.

Ağız ve Diş Bakımına Özen Gösterin

Ağız ve diş bakımı koku sorununu ciddi oranda azaltır. Her yemek sonrası mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Çünkü ağızda biriken bakteriler zaman içinde çürüyerek koku yaymaya başlarlar ve bu koku zaman içinde tüm ağızı kaplar ve her nefes verişimizde ağızın içinde olan koku dışarıya verilir. Bu da etrafımızdaki kişilerin kötü kokuya maruz kalmasına sebep olur. Bu bakımdan her gıda alımı sonrası dişler ve dil fırçalanmalıdır ve fırçalama doğru yapılmalı her diş arasına fırça telinin girmesine dikkat edilmelidir.

Şekersiz Sakız Çiğnemek

Tükürük ağız kokusunu gidermede önemli bir etkendir. Sakız çiğnemek tükürük bezlerini harekete geçireceğinden bu yolu deneyebilir günde 2 kez sakız çiğneyebilirsiniz.

Sık Sık Gargara yapın

Eczanelerde, marketlerde bulabileceğiniz ağız gargaralarından mutlaka edinin ve gün içerisinde (belki 5-6 defa) ağızınızı belli aralıklarla gargaralayın. Hatta kendi gargaranızı evinizde hazırlayabilirsiniz. Gül kokulu, nane kokulu, lavanta kokulu gargaralarınızı evinizde hazırlayıp küçük bir kaba koyup yanınızda taşıyabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda hemen gargara yapın ama kesinlikle yutmayın. Özellikle sigara içenler her sigara içim sonrası gargara yapmayı ihmal etmemelidir.

Kötü Koku Salan Yemeklerden Kaçının

Elbette bu mesele biraz sorunludur. Sıkça sorulan sorulardan birisi de şudur. Kötü koku salıyor diye soğan yemeyelim mi, köfte yemeyelim mi, sarımsak tüketmeyelim mi? Bu sorulara elbette yemeyin demek yanlış olur. Eğer insanlarla sık sık temas kuran yakınlaşan biri iş yapıyorsanız iş saati içerisinde bu gıdaları tüketmemek daha mantıklı olacaktır. Evlerinizde pekâlâ soğan, sarımsak gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Vücut için son derece gerekli bu gıda ürünlerinden sırf koku sorunu yaratıyor diye uzak durun denemez ve hiçbir doktor da bunu söylemez. Mutlaka gün içinde tüketecekseniz yemek sonrası dişler mutlaka fırçalanmalı ve sık sık gargara yapılmalıdır. Keza soğan ve sarımsak midede gaz yapacak ve ara sıra geğirme yolu ile gazlar ağızdan dışarı çıkacaktır. Gargara ile bunun önüne geçmek mümkün.

Yukarıda verilen bilgilerdeki ağız kokuları patolojik bir durum değildir. Bir hastalık sonucu oluşan ağız ve nefes kokusu değildir. Yediğimiz yemeklerden dolayı midede biriken gazların yarattığı kokular, ya da dişlerimizde ve dilimizde biriken bakterilerin yarattığı kokular, ağız kuruluğu ya da sigara kullanımı sonrasında oluşan kokulardır ve bunlar birer hastalık değildir. Kolay yöntemlerle bu kokuları gidermek ya da azaltmak mümkündür.

Patolojik Ağız Kokuları

  • Sinüs ve akciğer kaynaklı kokular
  • Şeker hastalığı (aseton kokusu gibi)
  • Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibi)
  • Karaciğer yetmezliği
  • Metabolizma bozukluğu (teşhisi zordur ama zaman zaman balık kokusu gibidir)

Yukarıda sayılan hastalıklar ağız kokusuna sebep olur ve bu hastalıkların giderilmesi ağız kokusunu ortadan kaldırır. Ağızımızdan çıkan kötü kokuların %87’si ağız boşluğu kaynaklıdır. Yani dişlerden, dilimizden, diş etlerimizden, dişlerde oluşan plakalardan, agız içinde oluşan yaralardan kaynaklı kokulardır ve gidermek çok kolaydır. Ağız, diş ve diş eti bakımınızı yaptırdığınızda bu kokular yok olacaktır. Dişlerinizde oluşan plakaları aldırmanız çok önemlidir. Kısaca ağız bakımınızı yaptırıp daha sonra ağzınızdaki tüm elemanların bakımına dikkat eder özen gösterirseniz ağzınız bir daha kokmayacaktır. Bir diğer ve ‘lük ağız kokusu da, ağız kaynaklı olmayan kokulardır. Bunlar kulak-burun-boğaz kaynaklı ve sindirim kaynaklı kokulardır.

Sonuç olarak hangi kaynaklı olursa olsun bu kokular ağızımız yolu ile dışarıya çıkmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi bu kokuların çok büyük kısmı ağız kaynaklı kokulardır. Ağız bakımının çok önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Ağız bakımından kastedilen, diş, diş eti, diş plakaları, dil gibi ağzımızın içinde olan her şey kastedilmektedir. Bunlara dikkat edildiği taktirde koku sorununuz ortadan kalkacak ve çevrenizdekiler rahatsız olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here